BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Már hat az enyhe idő

2012. január 27. péntek, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A november óta a szokásosnál enyhébb időjárás miatt a jelenlegi téli időszakban az áramfogyasztói igények 2−5 százalék közötti mértékben maradnak el a nem különösebben magas tavalyi bázistól is − tudtuk meg a rendszerirányító Mavir Zrt.-től. A társaság a legmagasabb fogyasztást december 1-jén, a legalacsonyabbat pedig karácsony és újév ünnepnapjain regisztrálta. Az áramimport részaránya a téli hónapokban jellemzően csökken, ez történt idén is, a teljes felhasználásra vetítve az import aránya 15 százalék körül alakul. Az importmennyiség ugyanakkor a tavalyi év azonos időszakához képest átlagosan 20 százalék körüli növekedést mutat a mostani szezonban, elsősorban az árak csökkenése miatt. Az áramfogyasztási csúcsok 2011-ben \"elmaradtak\": mostani téli csúcs 6492 megawatt volt, szemben a 2010-es 6560-nal, a nyári legmagasabb érték pedig 6212 megawattal némileg elmaradt az egy évvel korábbi 6232-től. A téli és a nyári csúcs közeledésének tendenciája nem fordult meg, bár némiképp lassult, a folyamat nagymértékben függ az adott év időjárási viszonyaitól.

A korábbihoz viszonyítva a válság kezdetekor 6 százalékkal csökkent a fogyasztás, majd a válság időszakában csaknem 10 százalékkal − tudtuk meg az E.On Hungária Zrt.-től. A társaság szerint a fogyasztás 2010−2011-ben ismét emelkedett, azonban így is 3,5 százalékkal múlta alul a válság előtti szintet. Az eltérés a 2011−2012-es időszakban 1,5 százalékponttal emelkedve elérte az 5 százalékot. A válság elhúzódó hatásai miatt a területi fogyasztás még nem érte el az azt megelőző időszak mért mennyiségét az EdF Démász Hálózati Elosztó Kft. tapasztalatai szerint sem, az enyhe időjárás miatt az előző időszakhoz képest a területi fogyasztás kismértékben csökkent. Az Elmű-Émász adatai szerint a hálózatba betáplált áram mennyisége 2010-hez képest 0,9 százalékkal csökkent az Elmű területén, illetve 2,5 százalékkal emelkedett az Émász régióiban. A lakossági értékesítés előbbi társaság területén 1, utóbbinál pedig 2 százalékkal csökkent tavaly a megelőző évhez viszonyítva.

Árampiaci adatok (2011, gigawattóra)
2010=100
Teljes villamosenergia-rendszer 42 911 100,8
Hazai erőműves termelés 36 268 97,0
Atomenergia 15 685 99,5
Forrás: Mavir
Leszák Tamás
Leszák Tamás

Ez is érdekelhet