Várhatóan tavasszal elfogadja a parlament a hungarikumtörvényt, és a hatálybalépést követően pár hónap múlva már létre is jöhet a nemzeti értéktár, amelyből a hungarikumokat majd kiválasztja egy szakértői testület − jelentette be Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter a tegnapi kormányszóvivői tájékoztatón.
Az elismert hungarikumokat tanúsító védjeggyel látná el a kormány, ez utóbbi pedig akár üzleti előnyt is jelenthet például a védjegyes termékek előállítóinak. A jelenlegi elképzelések szerint jól megférne egymással a hungarikum védjegy és a magyar termék rendelet körébe tartozó termék is − előbbi magasabb védettséget élvezne. Az a termék is lehet védjegyes hungarikum, amely nem száz százalékban magyar termék. A törvényhez kapcsolódó védjegyrendszert egy később megalkotandó kormányrendelet hozza majd létre, és az idén a hungarikumok támogatására a Miniszterelnökség költségvetéséből elkülönített félmilliárd forint felhasználásáról is egy későbbi rendelet határoz majd.
A kormány nemcsak belföldön népszerűsítené és védené a magyar értékeket: a Napi Gazdaság kérdésére Fazekas Sándor elképzelhetőnek tartotta a külföldi szabadalmi védettség megszerzéséhez nyújtott segítséget, illetve vitás ügyekben a jogi segítséget. Példaként a szürke marha eredetvédelmét említette, amit nemrégiben sikerült elintéznie az országnak.
