A szerkezeti reformok alapjaként az oktatásban, az egészségügyben és a nyugdíjrendszerben is meg kell találni az öngondoskodás és az állami \"kényszerszolidaritás\" egyensúlyát − mondta Bokros Lajos expénzügyminiszter a Demokratikus Koalíció Vasárnapi konferenciáján, ahol beszédet mondott Békesi László, Bokros elődje is. Bokros Lajos szükségesnek tartja a vizitdíj bevezetését és a kötelező magán-egészségbiztosító pénztárak működését. Elképzelése szerint a nem fizető \"potyautasok\" csak baleseti, sürgősségi ellátást vehetnének igénybe, a magánpénztárak viszont egyetlen beteget sem utasíthatnának el, igaz, egészségügyi kockázatok esetén nagyobb díjat szabhatnának meg ügyfeleiknek. Szerinte ebben a rendszerben a mainál magasabb járulékokra és vizitdíjra is szükség lenne, mivel a magyar egészségügy − számos más területtel ellentétben − alulfinanszírozott. A közgazdász-politikus véleménye, hogy a hatékonyság növelése érdekében meg kell szüntetni az egyetemi-főiskolai oktatók és a gyógyító személyzet közalkalmazotti jogállását, valamint nem tartható, hogy a szenátusok a felsőoktatási intézmények gazdálkodásáról döntsenek. A nyugdíjrendszer fenntarthatósága érdekében a magánpénztári pillér fokozatos újraindítását sürgette.
