A gyengélkedő gazdaság mellett idén is várhatóan a teljes inflációs mutatót felfelé húzhatják az élelmiszerek (amelyek 2011-ben 6,6 százalékkal drágultak). A lakosság továbbra is igyekszik spórolni az egyéb költségeken, az élelmiszer-fogyasztáson azonban már aligha tud − mondta a Napi Gazdaságnak Némethné Pál Katalin, a GKI Zrt. kutatásvezetője, aki a tavalyinál kisebb mértékű drágulást valószínűsít. Az alapanyagoknál a globális emelkedés lassult, a prognózisok többsége szerint idén \"alapesetben\" nem várható újabb jelentős árnövekedés. A pénzpiaci bizonytalanságok miatt azonban nem kizárt, hogy a spekulációs tőke újra megjelenik az árupiacokon, és újabb turbulenciákat okoz, mint ahogyan 2008-ban is. Gondot okozhat azonban, ha az olajár elszállása nyomán újra nő a kereslet a mezőgazdasági terményekre alapozott alternatív energiaforrások iránt. Ez Magyarországon is rövid időn belül árfelhajtó hatással lenne az állattartásra és közvetlenül az élelmiszer-feldolgozásra.
Sok múlik az euró−forint árfolyam alakulásán is. A gazdák a termelési ciklusokhoz igazodó hitelkeresletük, valamint a már meglévő deviza- és forinthiteleik miatt az árfolyam- és kamatváltozásoknak is fokozottan ki vannak téve. Az élelmiszeriparban a feldolgozókat pedig a vásárlóerő fogyatkozása mellett a különadóval sújtott kiskereskedelem is \"nyomja\". A kutató szerint a gyártók talpon maradása érdekében égetően szükség lenne az árfolyam- és kamatszintnek a jelenleginél alacsonyabb szinten való stabilizálódására. Idén várhatón nő a feketekereskedelem aránya is − véli a kutatásvezető. A nem legális szektoron belül mostanra már bizalmi kapcsolatok is kiépültek az értékesítők és a fogyasztók között − tovább nehezítve a szabályok betartóinak helyzetét.
