BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Siófokon a gyerekek után is fizetni kellene

A balatoni önkormányzatok is hozzányúlnak az adókhoz, csak egy-két helyen nem emelik a helyhatóságok alá tartozó közterheket. Siófokon a gyerekek után is fizettetnének idegenforgalmi adót.

2012. január 12. csütörtök, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A folyamatosan növekvő finanszírozási gondok és az egyre kevesebb fejlesztési forrás miatt számos balatoni önkormányzat emeli a helyi adókat. Van, ahol csak egy-egy adónem mértéke változik, de arra is van példa, hogy valamennyihez \"hozzányúlt\" a testület (Napi Gazdaság, 2012. január 10.). Az emelés mértékét tekintve is jelentősek az eltérések, hiszen a jelképestől a százszázalékosig, a csúcsra járatásig szinte minden előfordul. Több helyhatóságnál új adónemként bevezetik a telekadót.

A keszthelyi önkormányzat az építményadó növelésén túl telekadót is bevezet, igaz, az előbbi csak a kereskedelemmel és szolgáltatással foglalkozó vállalkozók üzleti célú ingatlanjait érinti. Az 1700 négyzetméternél nagyobb kereskedelmi létesítmények után a korábbi 400 forint helyett januártól négyzetméterenként ezer forintot kell fizetni, ami azt jelenti, hogy elsősorban a multinacionális áruházláncoktól számít a korábbiaknál több bevételre a helyhatóság.

Az építményadót idén 30 százalékkal emeli a siófoki önkormányzat. A döntést egyrészt azzal indokolták, hogy 2007 óta nem nyúltak a közteherhez, másrészt a város pénzügyi stabilitásának megőrzése érdekében is szükség van a bevételek növelésére. Az adó mértéke egyébként Siófokon is övezetenként eltérő. Ezenkívül Siófok egy meglepő próbálkozásba is belekezd, azt szeretné elérni, hogy az idegenforgalmi adó a felnőtteken kívül a városban megszálló 14−18 év közötti turistákra is kivethető legyen.

A balatonfüredi képviselő-testület arról döntött, hogy az állandó lakások és házak után 2012-től 2,3 százalékkal magasabb építményadót kell fizeti, ami 430 forintot jelent négyzetméterenként. A magánszemélyek és az állandó lakosok különböző mértékű kedvezményekre jogosultak. Az üdülőnek minősülő ingatlanoknál az építményadó átlagosan 3 százalékkal nő januártól. Ezeket Füreden is három övezetbe sorolta a testület. A Balaton és a vasút között négyzetméterenként 1185, a vasúttól északra 715, míg a város más részein 480 forintot kell fizetni.

Badacsonyban szinte minden helyi adó nő − alacsony bázisról. A lakóházak tulajdonosainak 100 százalékkal többet kell fizetniük, de a nyaralók, üzletek, éttermek, irodák, pincék, garázsok, sőt a műhelyek után fizetendő építményadó is 500-ról 600 forintra emelkedik négyzetméterenként. Az idegenforgalmi adót pedig 340 forintról emelte 390-re a testület.

Hőnyi Gyula
Hőnyi Gyula

Ez is érdekelhet