BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Erősen drágulhatnak a fehér áruk

2012. január 12. csütörtök, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A fehérárupiac dinamikáját nézve a gyártók és importőrök örülhetnek, ha a 2011-es eredményeiket hozzák 2012-ben. Várhatóan idén sem nő a kereslet, ugyanaz a \"szükségvásárlás\" lesz jellemző a piacra, mint tavaly − mondta lapunknak Huczka István, a Whirlpool Magyarország Kft. ügyvezető igazgatója. Hozzátette, a Whirlpool nem zárt rossz évet tavaly, a cég új koncepciója bevált, így erősebb bázishoz kell majd hasonlítani az idei bevételeket. (A cég nem a volumenre koncentrál, a Whirlpool márkával a felsőközép-szegmenst célozza, nem száll be az árháborúba és az év végén bevezetett prémium márkájával, a Bauchnekttel új piacokat keresett.)

A fehérárupiactól nem áll távol az árháború, amihez a kereskedők asszisztálnak. Huczka szerint ez hosszú távon nem vezet eredményre, mind a gyártók, mind a kereskedők feláldozzák a profitot a volumenért cserébe. Ám így akkor sem lehet majd haszonnal értékesíteni egy-egy terméket, amikor fellendül a piac. Pedig most a gyenge forintárfolyam miatt jelentős veszteségeket szenved el kereskedő és importőr egyaránt. A kereskedő a megnövekedett bérleti díj miatt, a forgalmazó pedig a nyomott árak és az árfolyam következtében megemelkedett bekerülési árai miatt éget el profitot. A Whirlpool január elsejével 12 százalékos áremelkedést kommunikált a kereskedői felé. Ez csak az árukészletek kifutása után jelenik meg a fogyasztói árakban. A cég tavaly októberben kényszerült − ugyancsak az árfolyam-ingadozás és a nyersanyagár-emelkedés miatt − 5 százalékos áremelésre. A piacon nem egyedüliként 270-es forint/euró árfolyammal kalkulált, amire az októberi kurzus rácáfolt, a januári pedig végképp nehéz helyzetbe hozta a cégeket. A Whirlpool számításai szerint a három hónap alatt bejelentett, összesen 17 százalékos áremelés csak a gyengülő forint miatt megnőtt költségeket enyhíti. Ez nem tartalmazza az adóváltozás, például az áfa vagy a termékdíj jelentős növekedésének terheit. A január elsejével változó szabályok miatt nagyjából 22 százalékos áremelésre lett volna szükség. Ezt viszont jelenleg nem lehetett volna realizálni.

Hőnyi Gyula
Hőnyi Gyula

Ez is érdekelhet