BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nagy a nyüzsgés a határ mentén

2012. január 9. hétfő, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Egyáltalán nem újdonság, hogy a szlovák vásárlók átjárnak a magyar határ menti üzletekbe. Amikor ott bevezették az eurót, az árfolyam 305 forint volt, így komoly kultúrája van északi szomszédunknál a magyarországi bevásárlóturizmusnak. Most azonban a szokásosnál nagyobb hangsúlyt kap a jelenség: elemzők kiszámolták, hogy a jelenlegi euró/forint árfolyam mellett egy szlovák háztartás az élelmiszeren legalább 20 százalékot spórolhat (euróban) ha Magyarországon vásárol. Mindez a magyar kiskereskedelemben éves szinten akár 100 milliárd forint többletet is jelent − mondta Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára −, nemcsak árfolyam-különbözetben, hanem volumenben is. Ez a teljes kiskereskedelmi forgalom egy százalékát is jelentheti. Ám fontos, hogy a jelenség csak a határ mentén érvényesül. Minél beljebb jönnének az országban, annál nagyobb lenne az üzemanyagköltség, ha pedig itt tankolnak, apad az árfolyamrésen megszerezhető \"haszon\".

Ugyanakkor ennél erősebb forint esetében is megfigyelhető, hogy a szlovák bevásárlóturisták Budapestig is eljönnek. A peremkerületekben, így például a XXII.-ben az M1−M0−M6 csomópont közelében működő Camponában karácsonykor és a nagyobb szlovák ünnepek alkalmával ellepik az üzleteket, nemcsak élelmiszert, hanem ruházatot, játékot és tartós fogyasztási cikket is vásárolnak. Ezen túlmenően pedig itt étkeznek és más szolgáltatásokat is igénybe vesznek.

Hőnyi Gyula
Hőnyi Gyula

Ez is érdekelhet