Sorsdöntő év lesz 2012 az egész magyar gazdaság számára: minden azon múlik, hogy sikerül-e az első negyedévben javítani a gazdasági szereplők hangulatán a kormányzat részéről a bizalom, a nyugodt légkör és a kulturált kommunikáció, a folyamatos konzultáció visszaállítása felé tett lépésekkel − mondta lapunknak Dávid Ferenc, a VOSZ főtitkára. Szerinte ma már nemcsak a pénzügyi befektetők, hanem a hazai gazdasági szereplők számára is nagyobb súllyal esik a latba a rossz hangulat és az üzleti környezettel kapcsolatos bizonytalanság a helyzet megítélésekor, mint a valós teljesítmény. Ha a kormányzatnak sikerülne helyreállítania a bizalmat, akkor akár javulhat is a vállalkozások teljesítménye.
Az idei év elsősorban a túlélés kísérletéről szól majd − állítja a főtitkár −, mivel már most látszik, hogy 2012-ben nincs kilátás érzékelhető gazdasági növekedéshez vezető rendelésállományra, beruházásra. Az már óriási eredmény lenne, ha az első félévben tartani tudná az ország a tavalyi gazdasági teljesítményt, és nem emelkedne a munkanélküliség sem − mondta Dávid. Ez persze a külső gazdasági környezet alakulásától is függ, és fontos lenne az is, hogy a magyar gazdaságdiplomácia megtalálja a hangot a legfontosabb exportpartnereinkkel. Társadalmi érdek, hogy a gazdaság beinduljon, és az is, hogy idén elsősorban gazdasági kérdésekkel foglalkozzon a kabinet − emelte ki Dávid − \"ez, ami most van, már nem tartható fenn tovább\". Szükség lenne arra is, hogy a kormányzat még az idén meglépje az állam korszerűsítéséhez szükséges további lépéseket. Mivel az idén már nincs érdemi lehetőség a vállalkozói terhek, élőmunkaterhek mérséklésére, ezért a VOSZ inkább a vállalkozói adókból fenntartott bürokrácia leépítésében lát lehetőséget a gazdaság dinamizálására − ez ugyanis további tartalékokat mozgathat meg. A modernizációs lépéseket azonban nem erőből kellene megoldani, hanem folyamatos, szakértői konzultációra építve − hangsúlyozta Dávid Ferenc.
A Magyarországgal kapcsolatos bizalom helyreállítása és a nagyobb világgazdasági turbulenciák elkerülése esetén reálisnak látjuk, hogy a gazdaság szinten tudja tartani a tavalyi eredményét − jelentette ki lapunknak Rolek Ferenc, az MGYOSZ alelnöke. Szerinte bizonyos szempontból nincsenek is rossz kilátásai az iparnak, a gyenge forint erősíti az ország versenyképességét. Mivel azonban már az elmúlt három évben is elsősorban a túlélésre koncentráltak a vállalkozások, ezért elmaradtak az esetleges növekedést segítő fejlesztések. Hitelképességi problémák miatt erre idén sem látszik túl sok esély. A béremelési elvárások pedig várhatóan elsősorban azt a kis- és középvállalkozói réteget érintik majd a legkellemetlenebbül, amelytől munkahelyteremtést és növekedést várna a kormányzat. Állami oldalról sem látszik túl sok mozgástér a gazdaság dinamizálására, mivel egyszerűen nincs rá keret. Az újabb szabályozási reformok előtt hagyni kellene − tette hozzá Rolek Ferenc −, hogy az elmúlt hetek változtatásait végig tudják vinni a cégek.
