A Nokia Siemens Networks (NSN) életében 2011 a helyi sikerek és a globális stratégiaváltás éve volt − fogalmaztak megkeresésünkre a társaság magyarországi képviseleténél. Az NSN-nek két fő profilja van Magyarországon: a helyi igények és vállalatok − így például a mobilszolgáltatók − kiszolgálása mellett a cég globális kutatás-fejlesztési hálózatának egyik központja található itt. A budapesti k+f központ 1998-ban jött létre. Idén novemberben a vállalat munkahelyteremtő programjának támogatásáról kötött megállapodást a kormánnyal: az egyezmény keretében a budapesti központban 224 új, felsőfokú munkahely létesült, amelyhez a magyar állam 270 millió forint vissza nem térítendő állami támogatást biztosított. A megállapodás eredményeként a cég magyarországi létszáma megközelítette az ezer főt. Az NSN a projekt keretében többségében pályakezdő munkavállalókat vett fel. Ezenfelül a Nokia Siemens Networks Kft. kötelezettséget vállalt arra, hogy a k+f erőforrásokra vonatkozó kapacitásokat és munkahelyeket öt éven keresztül fenntartja.
A társaság jó véleménnyel van a magyarországi k+f+i környezetről és alapvetően kedvezőnek ítéli meg a helyzetet. Az NSN szerint minden alapvető feltétel adott az eredményes és hatékony működéshez: így a munkaerő szakképzettsége és mennyisége, az európai mércével is versenyképes bérszínvonal és a jó infrastruktúra. Ugyanakkor az idegennyelv-tudás még mindig gyakran az elvárt szint alatt van, és az úgynevezett munkavállalói soft skillek − azaz a beilleszkedési, motiválhatósági, kezelhetőségi, kreativitási jellemzők − hiánya is sok esetben az innovációs tevékenység akadálya − közölték a társaságnál.
Globális léptékben a legfontosabb fejlemény az NSN-nél a november végén bejelentett új, a mobil-szélessávra és -szolgáltatásokra összpontosító stratégia elfogadása volt, amely egyben az innovációt és a minőséget helyezte a középpontba és a hatékonyság fokozását, valamint a szervezeti felépítés és a munkafolyamatok egyszerűsítését célozza. A magyarországi vállalat prioritásai között szerepel a k+f bázis bővítési lehetőségeinek vizsgálata, valamint az Új Széchenyi terv Közlekedési Operatív Programjában is kiemelt projektként szereplő GSM-Railway (GSM-R) vasúti mobiltávközlési rendszer fejlesztésében való szerepvállalás.
