Az erdőgazdálkodás a magyar vidékfejlesztés egyik kitörési pontja lehet − mondta Kardeván Endre, a Vidékfejlesztési Minisztérium élelmiszerlánc-felügyeletért és agrárigazgatásért felelős államtitkára. A szaktárca a jelenlegi erdőterület nagyságát tovább növelné − ez most több mint kétmillió hektár, az ország területének 21 százaléka. A következő években 700 ezer hektár új erdőt telepítenének, ezzel 27 százalékosra növelnék az ország erdősültségét.
Magyarországon egyébként az uniós csatlakozás óta negyedére esett az erdőtelepítés, jelenleg a támogatási források elérhetősége függvényében évi 4-5 ezer hektár körül alakul. Jelenleg mintegy háromezer vállalkozás tevékenykedik az ágazatban, 35 ezer főt foglalkoztatva. A magánerdők aránya 48 százalék, ezt mintegy 500 ezer erdőtulajdonos birtokolja. Az erdőterületek 58 százalékát a 22 állami tulajdonú erdőgazdaság hasznosítja.
Az elmúlt évi extrém esőzések jelentős károkat okoztak a társaságoknak: a becsült kárérték 4,3 milliárd forint − mondta Seregi János, a Magyar Fejlesztési Bank Agrár és Zöldbank Főigazgatóság ügyvezető igazgatója. Emiatt, bár az erdőgazdaságok összesített éves árbevétele elérte a 78 milliárd forintot 2010-ben, a várt 1,9 milliárd forint helyett mindössze 1,2 milliárd volt az adózás előtti eredményük. Veszteséget azonban egyetlen vállalatnál sem kellett elkönyvelni.
