BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Szövetkezeti formában folytatódik a szociális bolthálózat szervezése

2011. december 8. csütörtök, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Korábbi formájában már nem létezik a Magosz szociális bolthálózata − több vidéki bolt azonban továbbra is működik, elsősorban ott, ahol a tulajdonosok vagy a boltvezetők tartós kapcsolatokat tudtak kialakítani a környékbeli mezőgazdasági termelőkkel. Már nem használjuk a szociális bolt elnevezést sem, okulva az eddigi tapasztalatokból − mondta lapunknak Konrád Istvánné, a Magosz gazdaasszony-tagozata, egyben a Magyar Piac Szövetkezet elnöke. Szerinte elsősorban a vásárlói szokások megváltozása okozta a kisboltok vesztét, a szociális bolthálózat üzemeltetése kapcsán pedig a logisztikai akadályok elhárítása érdekében döntöttek végül a lassan egyéves szövetkezet létrehozása mellett.

A szövetkezet eddig egy saját üzemeltetésű piacot nyitott a fővárosban, ahol a tagok értékesíthetik a saját költségükön odaszállított termékeiket, és csütörtökön nyit egy kenyér- és tejboltot a XIII. kerületben. Jövőre várhatóan újabb, vidéki boltokkal bővülhet az értékesítési hálózat. Ez várhatóan pótolja a szociális bolthálózatot − mondta Konrád Istvánné, aki szerint a szociális boltok bebizonyították, hogy valóban lehet minőségi termékeket a kiskereskedelmi árnál olcsóbban, de a gazdák számára jövedelmezően értékesíteni a közvetítő kereskedők kizárásával. Jelenleg 64 tagja van a szövetkezetnek − önkormányzattól a jogi személyiségű társaságon át a mezőgazdasági termelőkig −, de egyre többen jelzik csatlakozási szándékukat.

A Magyar Piac Szövetkezet komplex vidékfejlesztési mintaprogram kialakításán dolgozik, amelyhez úmvp-s keretből piacszervezési, helyitermék-értékesítési és feldolgozási célra támogatást is kapott. Ennek részeként idén több zempléni, borsodi kistérségben indult, hat önkormányzat és közfoglalkoztatottak bevonásával burgonyatermesztési program, amelynek keretében értékesítésre is jutott a megtermelt áruból. Ezt a programot jövőre is folytatni szeretnék. Emellett egy mobil, de az állat-egészségügyi előírásoknak megfelelő, sertés és kérődző állatok vágására alkalmas mobil vágópont kialakításával és a prototípus legyártásával szeretnék tágítani a szövetkezeti tagok húsértékesítési lehetőségeit. Az elkészült vágópontot a szövetkezeti tagok szükség esetén bérbe vehetnék.

Kiss Melinda
Kiss Melinda

Ez is érdekelhet