BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Közel félmilliárd forint bírság élelmiszer-biztonsági hiányosságok miatt

2011. november 30. szerda, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Jóval több élelmiszer-biztonsági ellenőrzésre került sor az idén az első 10 hónapban, mint az elmúlt év azonos időszakában − derült ki a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal (MgSzH) lapunk kérdéseire küldött válaszaiból. A bírságolási arány nem változott jelentősen: amíg 2010-ben az ellenőrzések 4,3 százalékát, addig idén 4,5 százalékát követte pénzbírságolás. A kiszabott bírságok összegében azonban már jelentős az eltérés. Míg az idén október végéig 473,2 millió forintról született bírsághatározat, addig tavaly mindössze 398 millió forintnyi volt ez az érték. Év végéig várhatóan nőni fog a büntetések összege, mivel a karácsonyi akció-ellenőrzés még csak a napokban indult el.

Az egy eljárásra jutó bírságérték idén átlagosan 10 ezer forinttal haladta meg a tavalyi összeget − megközelítve a 170 ezer forintot. A hatóság szerint azonban ezekből a számokból jelentős romlásra nem lehet következtetni, mivel amíg 2010-ben a vizsgált időszakban 55 és fél ezer vizsgálatot végzett el a hatóság, addig idén 64,7 ezret. A kockázatbecslés alapján ellenőrzésre kiválasztott élelmiszer-ipari vállalkozások körét és az ellenőrzések gyakoriságát egy-egy vállalkozásnál  ugyanis döntően befolyásolja, hogy milyen az általuk termelt élelmiszerek köre, kockázatossága, az önellenőrzések megbízhatósága.

A jellemző jogsértésekről és élelmiszer-biztonsági hiányosságokról csak az éves összesítésben tud majd pontosabb tájékoztatást adni az MgSzH.

Az nyári akció-ellenőrzések és célvizsgálatok tapasztalatai szerint a vizsgált vendéglátóhelyek 78,4 százaléka megfelelő, biztonságos körülmények között üzemelt. Kisebb, azonnal javítható hibákat − mint például személyi higiénés hiányosságok, élelmiszer-higiénés oktatás hiánya, jelölési, illetve a HACCP-rendszernél dokumentációs hiányosságok − tártak fel az ellenőrzések a vállalkozások 16 százalékánál. Mindössze hat százalékot tett ki azon szezonálisan működő vendéglátó létesítmények száma, ahol hatósági intézkedésre volt szükség ahhoz, hogy a működésük élelmiszer-biztonsági szempontból megnyugtató legyen. Az ellenőrzések során a készételek kezelésével kapcsolatos higiénés hiányosságokat, nem megfelelő tárolást, a takarítás mellőzését és a tisztító-fertőtlenítő szerek hiányát egyaránt tapasztalták az élelmiszerlánc-felügyeleti hatóság szakértői.

Kiss Melinda
Kiss Melinda

Ez is érdekelhet