A megváltozott munkaképességűek és egészségkárosodott munkavállalók ellátásának átalakítása nemcsak a fogyatékkal élőkre és a rokkantnyugdíjasokra lesz hatással. A Nemzeti Erőforrás Minisztérium által nemrégiben a parlamentnek benyújtott törvénytervezet − amely teljesen átalakítja a jelenlegi rendszert − miatt változik az egészségkárosodott bányászok járadéka is − derül ki Réthelyi Miklós miniszternek az Országgyűlés honlapján olvasható, képviselői kérdésre adott írásos válaszából. A kormány által elfogadott reformjavaslat a bányász dolgozók egészségkárosodási járadékában részesülőket annyiban érinti, hogy az ellátás szabályozása nagyrészt változatlan formában átkerül az egyes bányászati dolgozók társadalombiztosítási kedvezményeiről szóló 23/1991. (II. 9.) kormányrendelet szabályozási körébe.
A miniszter tájékoztatása szerint továbbra is engedélyezné a kormány, hogy a járadékban részesülők − összhangban egyéb, a bányászati dolgozókat érintő ellátásokkal − az ellátás folyósítása mellett is munkát végezzenek, bizonyos keresleti korlát fenntartása mellett. A bányász dolgozók egészségkárosodási járadékának bevezetésére egyébként 1991-ben került sor. A szabályozás lényegi módosítása 2008 januárjában történt meg, összhangban a megváltozott munkaképességű személyek ellátórendszerének legutóbbi átalakításával. Az egészségkárosodási járadékában részesülő bányászok ellátását két ponton érintette az akkori változás. A munkaképesség-csökkenés mértékének vizsgálata helyett az egészségkárosodás mértékének megállapítására került sor, illetve változott az ellátás folyósítása melletti kereső tevékenységre vonatkozó szabályozás is.
E szerint a 2008. január elsejét követően igényelt és megállapított ellátások esetén a folyósítás megszűnik, ha a kereső tevékenységből származó kereset, jövedelem hathavi átlaga meghaladja a mindenkori kötelező legkisebb munkabér havi összegének 80 százalékát. A 2007. december 31-én ellátásban részesülők számára az új szabályozást az eredeti elképzelések szerint 2010. január 1-jétől kellett volna alkalmazni, azonban a kormány azt két évvel későbbre halasztotta. A Nefmi most a teljes ellátórendszer átalakítása során fenntartaná ezt a megoldást, azonban tekintettel arra, hogy a minimálbér 80 százalékában meghatározott kereseti korlát veszélyeztetné az ellátásban részesülők létfenntartását, az új szabályok kidolgozása során erre is tekintettel lenne, emellett arra is figyelne, hogy az egyes ellátások közötti összhang is meglegyen.
