BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Átalakul jövőre a bányászok egészségkárosodási járadéka

2011. november 28. hétfő, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A megváltozott munkaképességűek és egészségkárosodott munkavállalók ellátásának átalakítása nemcsak a fogyatékkal élőkre és a rokkantnyugdíjasokra lesz hatással. A Nemzeti Erőforrás Minisztérium által nemrégiben a parlamentnek benyújtott törvénytervezet − amely teljesen átalakítja a jelenlegi rendszert − miatt változik az egészségkárosodott bányászok járadéka is − derül ki Réthelyi Miklós miniszternek az Országgyűlés honlapján olvasható, képviselői kérdésre adott írásos válaszából. A kormány által elfogadott reformjavaslat a bányász dolgozók egészségkárosodási járadékában részesülőket annyiban érinti, hogy az ellátás szabályozása nagyrészt változatlan formában átkerül az egyes bányászati dolgozók társadalombiztosítási kedvezményeiről szóló 23/1991. (II. 9.) kormányrendelet szabályozási körébe.

A miniszter tájékoztatása szerint továbbra is engedélyezné a kormány, hogy a járadékban részesülők − összhangban egyéb, a bányászati dolgozókat érintő ellátásokkal − az ellátás folyósítása mellett is munkát végezzenek, bizonyos keresleti korlát fenntartása mellett. A bányász dolgozók egészségkárosodási járadékának bevezetésére egyébként 1991-ben  került sor. A szabályozás lényegi módosítása 2008 januárjában történt  meg, összhangban a megváltozott munkaképességű személyek  ellátórendszerének legutóbbi átalakításával. Az egészségkárosodási  járadékában részesülő bányászok ellátását két ponton érintette az akkori  változás. A munkaképesség-csökkenés mértékének vizsgálata helyett az  egészségkárosodás mértékének megállapítására került sor, illetve  változott az ellátás folyósítása melletti kereső tevékenységre vonatkozó  szabályozás is.

E szerint a 2008. január elsejét követően igényelt és  megállapított ellátások esetén a folyósítás megszűnik, ha a kereső tevékenységből származó kereset, jövedelem hathavi átlaga meghaladja a mindenkori kötelező legkisebb munkabér havi összegének 80 százalékát. A 2007. december 31-én ellátásban részesülők számára az új szabályozást az eredeti elképzelések szerint 2010. január 1-jétől kellett volna alkalmazni, azonban a kormány azt két évvel későbbre halasztotta. A Nefmi most a teljes ellátórendszer átalakítása során fenntartaná ezt a megoldást, azonban tekintettel arra, hogy a minimálbér 80 százalékában meghatározott kereseti korlát veszélyeztetné az ellátásban részesülők létfenntartását, az új szabályok kidolgozása során erre is tekintettel lenne, emellett arra is figyelne, hogy az egyes ellátások közötti összhang is meglegyen.

Kiss Melinda
Kiss Melinda

Ez is érdekelhet