BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Óvatos pb-ügyfelek

Megállt, de legalábbis megtorpant a privátbanki üzletág Magyarországon. A korábbi évek dinamikus növekedését a kedvezőtlen tapasztalatok és a vagyonvesztés lehetőségének megerősödése fékezte le. Ugyanakkor jelentős mennyiségű tőkét vittek külföldre a középosztály tagjai is. A néhány tízezer eurós tőketranszferből főleg a határ menti osztrák pénzintézetek profitáltak.

2011. november 17. csütörtök, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A privátbanki piacon idén a korábbi évek dinamikus növekedését követően megállt az ügyfélszám és a kezelt vagyon növekedése is − erre még a válság első éveiben sem volt példa. A Blochamps Capital Pénzügyi Tanácsadó friss tanulmánya szerint a tehetős polgárok száma ugyan nem csökkent, ám befektetési hajlandóságuk alapvetően megváltozott: egyre inkább az egyszerűbb befektetési eszközöket preferálják.

Karagich István, a Blochamps vezetője szerint főleg a százmillió forint alatti vagyonnal rendelkezők körében váltak népszerűvé ezek a befektetési lehetőségek − e vagyon felett továbbra is a szofisztikáltabb befektetési stratégia a jellemző. Érdekes, új  fejlemény, hogy a kisebb megtakarítások egy része is külföldre vándorolt. Az úgynevezett vagyontranszfer során − ez esetben pár ezer vagy tízezer euróról lehet szó személyenként − külföldi, főleg osztrák pénzintézetekbe ment tekintélyes méretű hazai megtakarítás.

Az idén  májusban kezdődött folyamat a Blochamps elemzése szerint már jórészt \"lefutott\",  ily módon körülbelül 30 ezren vittek ki pénzt az országból, ami együttesen néhány tízmilliárd forintot tett ki. Az elmúlt másfél év megroppant jogbiztonsága miatt is óvatosabbak a privátbanki ügyfelek. Ez  nem csupán a tőke kivitelében érhető tetten, de abban is, hogy olyan privát bankokat választanak, amelyekből akár egy perc alatt átirányítható a befektetett tőke a külföldi anyabankhoz − vagy már eleve olyan pénzintéztetet választanak, amelynek ugyan Budapesten van képviseleti irodája, de a pénz  másutt  \"dolgozik\".

Nem jött be a kormányzat és a bankok számítása az adóamnesztiával kapcsolatban sem, mert a vártnál jóval kevesebben hozták haza külföldi befektetéseiket. A Blochamps adatai szerint az év első hét hónapjában mindössze hétmilliárd forintot sikerült hazacsalogatni − ebből a költségvetés 700 millióval gazdagodott. A külföldön lévő, magyarok által birtokolt bankbetétek, céges és magánvagyonok nagyságát azonban 3000 milliárd forintra becsülik. Nem elképzelhetetlen, hogy a határidő lejártáig még néhány tízmilliárd forint a hazai bankok felé \"veszi az irányt\", de nagyságrendileg jelentősebb tőke \"hazatéréséről\" már vélhetően nem lehet beszélni.

Top privátbankok (milliárd forint)
Kezelt vagyon Ügyfélszám
OTP 63,8 16 500
Raiffeisen 25 4 500
MKB 21 1 480
CIB 19,5 2 500
Citigold 15,2 4 800
Forrás: Blochamps
Szakonyi Péter
Szakonyi Péter

Ez is érdekelhet