A válság kiújulása nyomán nagyot romlott a befektetői bizalom a régióban, az eurózónával kapcsolatos aggályok pedig még tovább gyengítik − állapította meg a Deloitte új Central Europe Private Equity Confidence felmérése. A Deloitte által a közép-európai kockázatitőke-befektetők körében évente kétszer lebonyolított felmérés szerint a közép-európai kockázatitőke-befektetők között uralkodó hangulat a 2011. április és október közötti féléves időszakban nagyobb visszaesést mutatott, mint a felmérés első, 2003-as megjelenése óta bármikor − közölte Seres Béla, a Deloitte közép-európai pénzügyi tanácsadási üzletágának ügyvezető partnere.
A befektetői bizalom az elmúlt két évben folyamatosan erősödött, a válság után idén áprilisban érte el a csúcsát. Mostanra azonban a bizalom újra csökkenésnek indult a régióban, amiben a globális, illetve az európai válság mellett közrejátszott Lengyelország, Csehország és Szlovákia növekedésének lassulása is. A befektetői bizalom a felmérés történetében csak egyszer volt gyengébb a mostaninál.
| A válaszadók 66 százaléka az általános gazdasági helyzet romlására számít − hat hónapja 10 százalékuk jósolt visszaesést |
| A megkérdezettek 50 százaléka szerint az általános piaci aktivitás csökkenni, 45 százalékuk szerint stagnálni fog; tavaly 67 százalékuk javulásra számított |
| A megkérdezettek többsége szerint pénzügyi befektetéseik jövedelmezősége változatlan marad |
A pesszimista kilátások ellenére a kockázatitőke-befektetők hajlandóak befektetni egy későbbi haszon reményében: a válaszadók 76 százaléka nyilatkozta, hogy jövő év tavaszáig több befektetést kíván eszközölni, mint amennyit megszüntet.
