Az Orient vasúti árufuvarozási folyosó működése a tervek szerint 2013 végén indulhat meg − közölte a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM), miután a fejlesztés irányító testülete Budapesten megtartotta első ülését. A testületet megalapító egyetértési nyilatkozatot a magyar uniós elnökség szakpolitikai tevékenységét lezáró júniusi közlekedési tanácsülés alkalmából írták alá Ausztria, Bulgária, Csehország, Görögország, Magyarország, Románia és Szlovákia szakterületi vezetői.
A kilenc európai árufuvarozási folyosó közül az Orient érinti a legtöbb országot, Prágából Bécs és Pozsony, majd Budapest érintésével jut el Bukaresten keresztül Constantáig, illetve Vidinen és Szófián át Athénig.
A teherkorridor létesítésére vonatkozó uniós előírások nem köteleznek az infrastruktúra fejlesztésére, az adott műszaki paraméterek mellett kívánják minél magasabb szintre emelni a szolgáltatási színvonalat − áll az NFM közleményében.
Az irányító testület ülésén egyebek mellett a kapacitáselosztási keret koncepcióját vitatták meg. A korridor megvalósulásával hatályba lépő hálózati üzletszabályzatot 2012 végén meg kell hirdetni, legkésőbb addigra a szabályozási hátteret jelentő kapacitáselosztási keretet is el kell fogadniuk a résztvevőknek.
