BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Sok a kihasználatlan lehetőség a hazai bioenergetikában

A lehetőségeinél jóval alacsonyabb szinten használja ki bioenergetikai potenciálját Magyarország, többek közt szabályozási problémákból adódóan.

2011. november 14. hétfő, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Magyarország lehetőségeinél jócskán kisebb mértékben használja ki a rendelkezésre álló bioenergia-potenciált. A Vidékfejlesztési Minisztérium parlament által a közelmúltban elfogadott, az agrárgazdaság 2010-es évéről szóló jelentése szerint ennek számos - nemcsak anyagi, hanem szabályozási vagy hatósági engedélyezési - oka is van.

Magyarország alig veszi ki részét a biogáz-felhasználás gyors európai növekedéséből: az EU-tagországokban a működő biogázüzemek száma 2009-re megközelítette a hatezret − ebből 4900 Németországban működött −, hazánkban azonban tavaly év végéig mindössze 15 létesült. Igaz, ezek átlagos teljesítménye egy megawatt volt, szemben az uniós átlag 300−500 kilowattal. Németországban azonban lakosonként 16-szor, Csehországban, Ausztriában és Hollandiában pedig ötször több energiát állítanak elő biogázból.

Hasznosítható biomassza (ezer tonna)
Megnevezés Potenciálisan
felhasználható
Erdészeti termék 3 439
Vágástéri apadék 400
Ültetvényről melléktermék 700
Faipari melléktermék 260
Energianövények 50
Mezőgazdasági melléktermékek 8500
Összesen 13 349
Forrás: Forrás: VM

Abban, hogy kevesebb, de nagyobb teljesítményű biogázüzem létesül Magyarországon, a cégek tőkeereje mellett az is közrejátszik, hogy bár hatályos szabályok alapvetően a megújuló áramtermelést támogatják, az egy kilowatt elektromos teljesítményre vetített 1,2-1,3 millió forint beruházási költség, valamint a jelenlegi átvételi szabályok és díjazás mellett az 500 kilowattnál kisebb teljesítményű erőművek nem működtethetők gazdaságosan. Az is problémát okoz, hogy az agrárium szezonalitásából adódóan a megtermelt áram és hőenergia maradéktalan felhasználása nehezen oldható meg. Jelenleg a legésszerűbb felhasználási mód − a képződő biogáz tisztítása és biometánná alakítása, majd a földgázhálózatba táplálása és értékesítése − sem gazdaságos.

Magyarországon a szilárd biomassza a leginkább hasznosított energiaforrás: a 2008-ban előállított zöldenergia 83 százalékát adta, a tüzelőanyag 90 százalékban tűzifa volt, a hazai erdőkből fenntartható módon kitermelhető évi 10 millió köbméterrel szemben 7 millió körül alakul a valós kitermelés. Jelenleg 401 hektáron termelnek fás szárú és további 2122 hektáron lágy szárú energianövényt, ez évente 50 ezer tonna hasznosított biomasszát jelent.

Kiss Melinda
Kiss Melinda

Ez is érdekelhet