BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Csak egy megyében nem volt még halálos baleset

2011. november 14. hétfő, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Szeptember végéig 147 súlyos munkabalesetet jelentettek be az Országos Munkavédelmi és Munkaügyi Főfelügyelőségnek. Meglepő módon ebből tíz még tavaly történt, csak a bejelentés csúszott át erre az évre − derül ki az OMMF első három negyedéves munkavédelmi ellenőrzési adatokat összegző jelentéséből. Az említett időszakban 75 halálos munkabalesetet volt kénytelen kivizsgálni a hatóság, ami erősen közelíti a tavalyi egész éves szomorú statisztikát. Az OMMF adatai szerint 2009-ben 91, 2010-ben pedig 95 halálos munkabaleset történt egész évben.

Az idei első három negyedévben egyébként a legtöbb, 9 halálos baleset Békés megyében történt, ettől nem sokkal marad el 7 esettel Borsod megye sem, és egyaránt hat-hat eset volt a fővárosban, Bács-Kiskunban, Fejér, Pest, és Somogy megyében. Az egyetlen megye, ahol idén még nem volt végzetes kimenetelű baleset, az Jász-Nagykun Szolnok, itt azonban az életveszélyes sérülést okozó balesetből volt hat eset. A legtöbb, 17 súlyos sérülést okozó munkabaleset idén Borsodban, Bács-Kiskunban (16 eset) és Pest megyében (13) volt. Az OMMF adatai szerint egyébként szeptember végéig 41 életveszélyes, 26 súlyos csonkulásos sérülést, 4 maradandó károsodást, illetve egy érzékszerv elvesztését okozó munkabalesetet jelentettek be a hatóságnak.

Az OMMF egyébként az említett időszakban 261 dolgozót foglalkozási megbetegedés gyanújával, 100 munkavállalót pedig fokozott expozíció miatt vizsgált ki, majd ezt követően értesítette a bejelentésekről az Országos Munkahigiénés s Foglalkozás-egészségügyi Intézetet. A legtöbb betegséggyanús esetet Baranyából jelentették, összesen 84 munkavállalót érintően. Borsod ezen a listán is a második helyen áll 55 munkavállalót érintő bejelentésekkel, míg Budapestről 22 esetet jeleztek a hatóságnak. A megbetegedések többségükben a férfiakat sújtották, szinte valamennyi kórok esetében. Kivételt a biológiai eredetű megbetegedések csoportja jelentett, mivel ezek jellemzően a nőknél jelentkeztek − vélhetően azért, mert ilyen jellegű megbetegedések elsősorban az egészségügyben és a szociális ellátásban fordulnak elő, márpedig ezekben az ágazatokban fölülreprezentált a női munkaerő.

Bejelentett foglalkozási megbetegedések kórok szerint
Nem Kémiai Fizikai Biológiai Nem optimális
igénybevétel,
pszichoszociális,
ergonómiai
Összesen
Férfiak 66 63 22 12 163
Nők 24 2 62 10 98
Forrás: OMMF
Kiss Melinda
Kiss Melinda

Ez is érdekelhet