BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A munkavédelmi szabályokat alig tartják be

Szeptember végéig közel 16 ezer munkáltatónál tartottak munkavédelmi ellenőrzéseket a megyei kormányhivatalok, ezek során 83 százalékuknál tapasztaltak munkavédelmi szabálytalanságot a felügyelők. Különféle jogcímeken közel 125 millió forint bírságot szabtak ki.

2011. november 14. hétfő, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az idei első kilenc hónapban a megyei kormányhivatalok munkavédelmi felügyelői 15 724 munkaadót ellenőriztek különféle célvizsgálatok, az éves ellenőrzési terv, illetve az egyre szaporodó panaszbejelentések kapcsán. A felügyelők az ellenőrzött munkáltatók 82 százalékánál találtak munkavédelmi szabálytalanságokat, amelyek az érintett 387,6 ezer munkavállaló 60 százalékát érintették. Súlyos szabálytalanság miatt az ellenőrzéssel érintett dolgozók 40 százaléka volt potenciálisan veszélyben.

A munkavédelmi ellenőrzések idén is elsősorban a munkavédelmi előírások figyelmen kívül hagyása miatt hagyományosan kiemelt ágazatoknak számító építőiparban, feldolgozóiparban, gépgyártásban, mezőgazdaságban voltak a leggyakoribbak. Új ellenőrzési területként azonban 2011-ben már megjelent az egészségügy és a szociális ellátás is, a bányászatban pedig a munka-egészségügyi előírások betartását vizsgálták a felügyelők. Több ágazati célvizsgálat is volt az idén: húsvétkor a húsiparban, év elején a szórakozóhelyeken, és ágazatfüggetlen volt a karbantartási vizsgálat. A hőségriasztás idején a klímakörnyezettel kapcsolatos előírások betartását vizsgálták a felügyelők. Ezek során már tekintettel voltak a nyár közepén a kisvállalkozások ellenőrzésével kapcsolatos törvénymódosítás előírásaira is.

Az első három negyedévben összesen 23,129 ezer munkavédelmi határozatot hoztak a felügyelők az Országos Munkavédelmi és Munkaügyi Főfelügyelőség (OMMF) összesítése szerint. Ezekben több mint 85,6 ezer intézkedést írtak elő, ezek 53 százalékát súlyos jogsértés miatt hozták a felügyelők. Leggyakrabban a védőberendezések hiánya vagy működőképtelensége, a veszélyes munkafolyamatok és technológiák elmulasztott kockázatértékelése, illetve a balesetek bejelentésének elmulasztása miatt intézkedtek a felügyelők. A munkaegészségügy terén a leggyakoribb jogsértésnek az alkalmassági vizsgálatokkal kapcsolatos előírások megsértése, a munkavállalók egyéni védőeszköz-használatának, minimális egészségvédelmi követelményeinek megszegése, valamint a biztonsági adatlapokra és a veszélyes anyagokra vonatkozó nyilvántartások hiánya számított az ellenőrzési tapasztalatok alapján.

A jogsértések miatt legtöbbször helyszíni bírságot szabott ki a hatóság, összesen 13,176 millió forint összegben. A legnagyobb bírságtételt azonban a munkavédelmi bírságok tették ki, a kiszabott összeg 81,86 millió forint volt az idei első kilenc hónapban. Szabálysértési bírságot 12,125 millió, míg eljárási bírságot 17,835 millió forint összegben szabtak ki a felügyelők a különböző ellenőrzések során.

Bírságok ágazatok szerint 2011. I-III. negyedév (millió forint)
Ágazat Munkavédelmi Szabálysértési Helyszíni
Építőipar 38,77 5,03 6,157
Mezőgazdaság 4 0,64
Feldolgozó- és gépipar 30,35 4,52 3,443
Egészségügyi és szociális ellátás 0,115 0,03
Forrás: OMMF
Kiss Melinda
Kiss Melinda

Ez is érdekelhet