BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Beterjesztőket keresnek a szakszervezetek

2011. november 11. péntek, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A hagyományos szakszervezeti lobbizástól némiképp eltérő megoldással próbálja a munkavállalói érdekeket érvényesíteni négy szakszervezeti konföderáció az új munka törvénykönyve tárgyalása során. Az Autonóm Szakszervezetek Szövetsége (ASZSZ), az Értelmiségi Szakszervezeti Tömörülés (ÉSZT), a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetsége (MSZOSZ) és a Szakszervezetek Együttműködési Fóruma (SZEF) munkajogi szakértői ugyanis egy 50 módosító indítványból álló csomagot dolgoztak ki és juttatnak el valamennyi országgyűlési képviselőnek azzal a felhívással, hogy terjesszék be saját módosító javaslatként a törvény parlamenti vitája során. A képviselőknek erre egyébként hétfőig van lehetőségük, akkor folytatódik ugyanis az Mt. tárgyalása a házban.

A kormány mindhárom, a törvénnyel kapcsolatos állítása hamis: nem teremt munkahelyet, nem rugalmasabbá, hanem csak olcsóbbá teszi a foglalkoztatást, és bár több teret engedne a munkaadók és munkavállalók közötti megállapodásoknak, ám például a kollektív szerződéseknél teljesen ellehetetleníti, hogy az egyik szerződő fél, jelesül a szakszervezetek ellenőrizzék és kikényszerítsék a szerződések betartását − mondta Pataky Péter, az MSZOSZ elnöke. Kifogásolják, hogy bár a tervezet megemlíti, léteznek ágazati kollektív szerződések − az építőiparit például nevesítve megtartanák −, mégis hiányzik a részletes szabályozása a törvényből, amit orvosolni kellene. Azt is felháborítónak tartják, hogy az állami vagy önkormányzati gazdasági társaságoknál dolgozók esetében az Mt. előírná, hogy még kollektív szerződésben sem harcolhatnak ki jobb feltételeket maguknak, mint amit a munkatörvénykönyv biztosít.

Kuti László, az ÉSZT elnöke említést tett arról, hogy megérkezett a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) válasza az Mt.-ről, ebben a háromoldalú tárgyalások, megállapodások intézményes kereteinek eltörlését sérelmezi a szervezet. Az Országos Közszolgálati Érdekegyeztető Tanács szerdai ülésén sem kapott választ a SZEF arra, hogy a közszféra dolgozóira milyen mértékben vonatkozik majd az új Mt. - mondta Varga László, a szervezet elnöke. Szerinte az Mt. az egészségügyben vet fel komoly problémát, ahol a munkaerőhiány mellett már most sem fizetik ki a dolgozók túlóráit. Ha az Mt. szerint szabadidővel váltaná meg ezt az összeget a munkaadó, adódik a kérdés, hogy addig ki látja el a betegeket − vetette fel Varga.

A szakszervezeti javaslatok 94 ponton módosítanák a jelenleg tárgyalt tervezet normaszövegét. Több ponton is törölnék a benne lévő paragrafusokat − például törölnék, hogy a munkaidőn kívül sem viselkedhet a dolgozó úgy, hogy azzal munkáltatója megítélését, gazdasági érdekét sértse −, esetenként pedig új részekkel egészítenék ki a szöveget. A konföderációk kivárják, mi lesz a módosító indítványaik sorsa, ezt együtt értékelik, majd döntenek a következő lépésről.

Kiss Melinda
Kiss Melinda

Ez is érdekelhet