Az Európai Unió döntése értelmében 2012 az aktív időskor és a generációk közötti szolidaritás európai éve lesz. Az év során nemcsak egészségügyi vagy szociális, de munkaerő-piaci és munkavédelmi szempontból is választ keres az unió arra az egyre sürgetőbb problémára, hogy az európai népesség öregszik. Számítások szerint már 2013-tól elkezd csökkenni a munkavállalási korú népesség, miközben a baby-boom generáció csak az ezt követő években megy nyugdíjba, soha nem látott nyomás alá helyezve az európai nyugdíjrendszereket. A nyugdíj- és jóléti rendszerek reformja, valamint a korhatárok további emelése szinte minden tagországban napirenden van. A dolgozók minél magasabb életkorig a munkaerőpiacon tartása azonban számos munkaszervezési, munkavédelmi, és munka-egészségügyi problémát is felvet, amelyre a munkáltatóknak is fel kell készülniük. Példának okáért a váltott műszakban dolgozók az éjszakai munka miatt nagyobb egészségkárosodási kockázatnak vannak kitéve, ami a korral egyre erősödik. De az egyre öregedő fizikai munkások is több munkavédelmi kockázatnak vannak kitéve, amire megoldást kell találni − az elbocsátáson kívül, természetesen.
