BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Megszűnik a nagy Elan

A japán befektetők távozásával megszűnik az Elan SBI Capital Partners Tőkealap-kezelő Zrt. és eltűnhet a színről az általa kezelt befektetési alap is. A kis- és középvállalati szektor fejlesztésére három évvel ezelőtt alakult közös vállalkozás úgy tűnik nem tudta valóra váltani terveit − egyetlen jelentős befektetést hajtott végre.

2011. október 20. csütörtök, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Nem váltotta be az elképzeléseket a japán SBI és a Magyar Fejlesztési Bank közös befektetési alapja. A három évvel ezelőtt 100 millió euróval létrehozott tőkealap úgy tűnik csendben kimúlik. Értesüléseink szerint stratégiai eltérés mutatkozott a két tulajdonosi kör között: míg az SBI az alap eredeti céljának megfelelő módon régiós tőkebefektetésekben gondolkodott, addig az MFB új vezetése csak és kizárólag a hazai befektetésekre használta volna a befektetésre rendelkezésre álló tőkét.

Az ellentétek végül szakításhoz vezettek, az elszámolás ugyanakkor a korántsem barátságos viszony ellenére korrekten zajlott. A japán fél az Elan eddigi befektetésein − döntően a CIG Pannónia-befektetésen − megfelelő hozamot ért el, és így jelentős nyereséggel távozott. (Az alap a CIB Biztosítóban 10 millió euró tőkeemelést hajtott végre még 2010 májusában, s ezzel 5 százalékos pakettre tett szert − és ez jórészt megvan ma is.)

Az SBI European Tőkealap változatlan célokkal és összeggel működik, a tulajdonos érdekeinek megfelelően, és az MFB Invest Zrt.-nek nem is áll szándékában a megszüntetése − válaszolta kérdésünkre írásban Nyíri János, az MFB kommunikációs vezetője. Hozzátette: a tőkealap korábbi tulajdonosai, az alap költségeinek racionalizálása kapcsán, az alapkezelő cseréjét, illetve a régi alapkezelő végelszámolását közös döntéssel határozták el. Ennek oka, hogy az alapkezelő alapkezelési díját indokolatlanul magasnak, ehhez képest a hatékonyságát alacsonynak ítélték a tőkejegy-tulajdonosok. Az SBI European Tőkealap kezelése a Corvinus Kockázati Tőkealap-kezelő Zrt.-hez került, ami jelentős költségcsökkenést eredményez. Az MFB közleményének fényében úgy tűnik, hogy a tőkealap immár az SBI nélkül valamilyen formában − és nem tudni, mennyi tőkével − tovább működik majd.

Valamilyen formában, valahogy megmarad az alap


Szakonyi Péter
Szakonyi Péter

Ez is érdekelhet