BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A zárolás a támogatások kifizetését is érinti

2011. október 20. csütörtök, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Csak a jövő évi költségvetés terhére tudja kifizetni a 2011-es költségvetést érintő újabb zárolások miatt a cukorrépa-termelők nemzeti kiegészítő támogatásának 800 millió forintos részét a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM). Az idei kifizetés ezért 1,98 milliárd forint lesz, a termelők pedig idén emiatt tonnánként nem 9,49 eurót, hanem 5,65-öt kapnak. A termelők számára azonban a Magyar Cukor Zrt. előfinanszírozta a zárolt összeget a termelés biztonsága érdekében, így az intézkedés senkit sem érint hátrányosan − közölte Czerván György agrárgazdaságért felelős államtitkár a Cukor és Izoglükóz Termékpálya Bizottság ülését követően.

Az Európai Bizottság által a cukoripar szerkezetátalakítási programjának öt évére Magyarország számára engedélyezett teljes nemzeti kiegészítő támogatási keret egyébként 39,6 millió euró. Ebből eddig 2009−2011 között 17,5 millió eurót fizetett ki a tárca. A VM, amíg lehet, fenntartaná a nemzeti kiegészítést, valószínű azonban, hogy az utoljára 2013-ban igénybe vehető forrás keretét költségvetési okok miatt nem sikerül majd teljesen kihasználni.

A termelés biztonságát javító öntözési beruházásokra azonban várhatóan már csak a 2014-től induló programozási időszakban lesz forrás, feltéve, hogy addigra eldől, hogyan is alakul az uniós cukorkvótarendszer sorsa − mondta Czerván György. A Közös Agrárpolitika 2014−2020 közötti költségvetésére szóló bizottsági javaslat 2015-től megszüntetné a kvótarendszert. A tárcánál és az érdekképviseleteknél is zajlik még az intézkedés hatásaival kapcsolatos háttérszámítás, az ágazati szereplők véleménye szerint azonban ez hátrányos lenne Magyarország számára, és jobban szolgálná érdekeinket a rendszer fenntartása legalább 2020-ig.

Kiss Melinda
Kiss Melinda

Ez is érdekelhet