BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Bőkezűen támogatná az NGM jövőre az iparkamarát

2011. október 5. szerda, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Napi Gazdaság értesülései szerint egy-két héten belül a kormány elé kerülhetnek a gazdasági kamarákról szóló törvények tervezetei, azokról még idén szavazhat az országgyűlés. Azt, hogy a tavaszi utolsó verzióhoz képest mennyiben változtak a jogszabályok szövegei, egyelőre nem lehet tudni, azt azonban többen is megerősítették lapunknak, hogy még mindig nem született döntés a legnagyobb vitát kiváltó kérdésben: az élelmiszeripar és élelmiszer-kiskereskedelem hovatartozásáról. Ángyán József, a vidékfejlesztési tárca által az agrárkamarai törvény tervezetének kidolgozásával megbízott államtitkár szerint egy kormányülésen születhet döntés ezen ágazatok hovatartozásáról, esetleges kettős tagságáról, valamint a tagdíjak mértékéről.

A 2012-es büdzsé tervezetéből azonban az derül ki, hogy a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) komolyabban veszi a  Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) működését újraszabályozó jogszabály idei megszületését, mint az agrárkamaráét. A tárca ugyanis mintegy 1,8 milliárd forintot biztosítana az MKIK támogatására, az indoklás szerint a kamarának átadott közfeladatok finanszírozására. Egy az év elején készített és lapunk birtokába került korábbi tervezet szerint ilyen átadható közfeladat lehetne a vállalkozások cégbíróságtól, adóhatóságtól díjmentesen a kamarához kerülő adatainak elemzése, és ez alapján a jogszabályalkotást, kormányzati döntéshozatalt megalapozó hatástanulmányok készítése (Napi Gazdaság, 2011. február 25.). A költségvetés tervezete szerint ezzel párhuzamosan a VM fejezetében mindössze 58 millió forint támogatás szerepel az ágazati gazdasági és hivatásrendi kamarák támogatására 2012-ben − vagyis az agrárkamara vagy kisebb jelentőségű lesz, vagy továbbra is inkább a magas tagdíjbevételből működne.

Korábban a Magyar Agrárkamaráról szóló törvény tervezetében − amelyet a VM kisebb partizánakció keretében az iparkamarai tervezet koncepciójának véglegesítése és társadalmi vitára bocsátása előtt hozott nyilvánosságra − olyan koncepciót vázolt fel a szaktárca, amely szerint a teljes termékpálya, a termeléstől a kiskereskedelemig az agrárkamarához került volna. A tetemesre tervezett tagdíjakról vélhetően az MKIK sem szívesen mondana le − még ha az eredetileg tervezetthez képest ennél a szervezetnél is jelentősen mérsékelték a kötelezően fizetendő tagdíjakat.

Az érintett, túlnyomórészt társas vállalkozások egy része számára inkább az MKIK-tagság lenne szimpatikus − mivel ott mégiscsak több a közös pont az ügyintézésben az üzletszerű működés hasonlóságai miatt. Az agrárkamaránál ugyanis a tagság többségét az őstermelői, kistermelői kör adná, így a döntéshozatalnál lehetnek döccenők és viták. Véleményünk szerint szakmailag hibás a vidékfejlesztési tárca koncepciója, mivel azt a problémát nem tudják majd orvosolni, amely miatt kitalálták a teljes termékpályás tagságot − mondta a Napi Gazdaságnak Parragh László, az MKIK elnöke, aki szerint ugyanakkor a mostani bizonytalansághoz képest még az is lényegesen jobb, ha a számukra legrosszabb variáció valósul meg.

Kiss Melinda
Kiss Melinda

Ez is érdekelhet