Miután az alapanyagok drágulása ellenére sikerült az elmúlt évben 13 százalékkal nagyobb, 15,9 milliárd forint konszolidált árbevételt elérnie, idén további 10 százalékos növekedésre van kilátása a Gyermelyi Tésztagyár Zrt.-nek. Az adózott eredmény terén viszont éppen az alapanyagárak miatt megugrott költségszint következtében jó, ha a tavalyit sikerül megtartani − mondta a Napi Gazdaság érdeklődésére Káhn Norbert, a cég kereskedelmi igazgatója. A második féléves eredményeket azonban javíthatja, hogy az aratás óta némileg csökkentek a lisztárak − bár minden idők legmagasabb induló árait produkálja az idei év −, és ez kompenzálhatja az első féléves kiesést. A teljes vertikális integrációt működtető cég eredményességét ugyanakkor javítja, hogy kisebb mértékben a növénytermesztésből, illetve a malmi üzletága saját szükségletein felüli 100 ezer tonnás lisztértékesítéséből származó bevétel a magas termény- és lisztárak révén nagyobb bevételt hoznak.
Az egy főre jutó magyar tésztafogyasztás az elmúlt 4 évben nem változott, évi 6,5 kilogramm, bár a fogyasztói szokások annyiban változtak, hogy egyre kisebb az otthon készült tészta. Az évi 65 ezer tonnásra becsült hazai tésztapiac mindössze 10 százalékát adja az otthoni előállítású, a kereskedelmi forgalomba került termékek piacát több mint 20 milliárd forintra becsülik.
A Gyermelyi pozíciói erősítése végett az utóbbi években legkevesebb évi egymilliárd forintot fordított fejlesztésekre. Az idén ennél várhatóan nagyobb lesz a beruházásra fordított összeg: egyrészt év végéig átadják a cégcsoport második teljesen automatizált magasraktárát, ahol őrleményeket és magas rakatolású tésztákat tárolnak majd, másrészt megépül egy komissiózó, valamint egy új regionális raktár Polgáron. Jövőre pedig több mint 2 milliárd forintos beruházással megkezdődik egy új, lágy- és durumbúza őrlésére is alkalmas malom építése.
