A sportautó egyre kevesebb, a hibrid már unalmas és a csapból is a sorozatgyártásba sosem kerülő elektromos tanulmányautók folynak. Valóban nincsenek könnyű helyzetben az autógyártók, amelyeknek elméletben évente minimum kétszer kéne valami látványos újdonságot prezentálniuk, a gyakorlatban azonban ez csak keveseknek sikerül. Mégsem kérdés, miről fogunk emlékezni az idei Frankfurti Autószalonra. Nem, nem a Ferrari 458 Italia nyitható kemény tetős változatáról és nem is a kéthengeres motorral szerelt Alfa Mitóról. A legkomolyabb dolgot a Mercedes-Benz standján kellett keresni − legalábbis nekünk, hiszen itt mutatták be hivatalosan azt a modellt, ami a kecskeméti gyárban készül majd.
Elődjéhez képest nem tűnik radikálisan újnak a modell, ami leginkább annak köszönhető, hogy bár minden eleme más, az összhatás mégis nagyon emlékeztet az első B-osztályra. A hossza és a szélessége egyaránt 9-9 centiméterrel nőtt, miközben magassága 43 milliméterrel csökkent, arányai így a korábbinál valamivel sportosabbak lettek. A beltér a márkától megszokott színvonalat kínálja, a motorpaletta pedig kezdetben két benzinesből és két dízelből áll majd. A próbagyártás már elkezdődött Kecskeméten, a sorozatgyártásra azonban jövő évig várni kell. A kisebb horderejű hazai újdonságok sorát gyarapítja a Suzuki is, amely Frankfurtban mutatta be a Swift Sport következő generációját, igaz, az autó nem okoz különösebb meglepetést, hiszen megjelenése kimondottan visszafogott, orrában pedig egy 1,6 literes szívó benzinest találunk 136 lóerő maximális teljesítménnyel.
Idén sem kellett lepkehálóval kergetni azért az izgalmas újdonságokat Frankfurtban, de tény, hogy voltak már ennél jóval több érdekességgel kecsegtető szalonok. A legjobban várt sportautópremiert a Porsche standján kellett keresni: az új 911-es nemcsak hogy elődjénél is dögösebb, de gyorsabb, kényelmesebb és még kevesebbet is fogyaszt. Az új széria átlagosan 45 kilóval lett könnyebb elődjénél és úgy lett erősebb, hogy közben 16 százalékkal kevesebb üzemanyagot éget el. A német sportautók esetében mércének számító Nordschleifén ráadásul kerek tíz másodperccel gyorsabb elődjénél. Az elődjénél kicsivel drágábbra sikerült 911 kiszállításait december elején kezdik meg.
A Porsche sportkupéjánál néhány héttel kevesebbet kell várni a BMW legerősebb autójának első szállítmányára. Az M5-ből emissziós okok miatt száműzték a V10-es szívómotort, helyére egy két turbótöltővel megerősített V8-as került, ami a korábbinál bő félszáz lóval lett erősebb, így most 560 lovat teljesít, nyomatéka pedig a korábbi 520 helyett 680 Nm. Ennek megfelelően persze gyorsabb is elődjénél az új M5: 4,7 helyett 4,4 másodperc alatt éri el álló helyzetből a 100 km/órás tempót, a 250-es leszabályozás pedig az M-Drivers csomag megrendelésével kiiktatható, ekkor 305 km/óra a limuzin végsebessége.
Persze nem csak olyan autókkal találkozhattunk Frankfurtban, amelyek finoman szólva sem lesznek az utcakép szerves részei. Eme szerep betöltésére sokkal inkább esélyes a felfrissült Hyundai i30, amely a korábbinál nagyságrenddel karakteresebb arcot kapott, vagy a dél-koreai kompakthoz hasonló mértékben átalakított Renault Twingo. Utóbbi konkurense lesz a nyolc év után leváltott Fiat Panda, ami formailag nem okoz különösebb meglepetést, az 500-asból ismert kéthengeres turbós benzinmotorjával azonban kellemes városi autó lehet belőle. Egyébként ugyanez mondható el az Alfa Mitóról, amibe szintén bekerült a kéthengeres benzines.
A stílust reflektorfénybe helyező autót keresők is találhattak nekik tetsző újdonságokat Frankfurtban. A legjelentősebb a Volkswagen Beetle második generációja, amivel többéves elmaradást pótol a VW. A még a negyedik generációs Golf alapjaira épített gömbölyded előd után az új modell jóval sportosabb fazont kapott, így már nem kizárólag hölgy vásárlókra számíthat. A Volkswagennél is komolyabb lemaradást igyekszik pótolni a Land Rover a DC100-assal, amit a méltán legendás hírű Defender utódjának szánnak, ráadásul kimondottan jól is néz ki. Stílusikon címre pályázik a Citroën DS családjának harmadik tagja is: a DS5 az eddigi legnagyobb, legelegánsabb és persze legdrágább modell is, így a franciák okkal figyelik feszülten a visszajelzéseket. Nemcsak a formatervezők, de a francia mérnökök is kitettek magukért: ez lesz a márka történetének első hibrid modellje, ráadásul a 37 lóerős villanymotor egy kétliteres dízel erőforráshoz csatlakozik majd.
Már a fenti újdonságok tükrében sem lehet szegényesnek nevezni az idei Frankfurti Autószalont, de ezeken felül is számos fontos modellt láthattunk először a szemlén. Más kérdés, hogy ma már senkit nem hoz annyira lázba egy hibrid vagy egy elektromosautó-tanulmány, mint pár évvel ezelőtt, igaz, a BMW-nek azért sikerült újat mutatnia. Itt debütált ugyanis a nagyközönség előtt az i-széria, ami egyelőre egy városi miniből (i3) és egy sportautóból (i8) áll. A bajorok természetének ismeretében pedig egészen biztosak lehetünk abban, hogy minkét modell alaposan felkavarja kategóriája álló vizét.
