BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Még ősszel elfogadhatják az új agrárkár-enyhítési rendszert

2011. szeptember 28. szerda, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A tárca reményei szerint októberben kerülhet a parlament elé és elfogadhatják az agrár- kárenyhítési rendszert újraszabályozó törvényt, ami a kertészetek számára a jelenleginél valamivel magasabb kártérítést tenne lehetővé − közölte Czerván György, a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) agrárgazdaságért felelős államtitkára a Fiatal Gazdák Magyarországi Szövetsége által rendezett kertészeti konferencián. Az elmúlt években folyamatosan problémát okozott, hogy a természeti csapások rendre a kárenyhítési alap átlagosan évi 5 milliárd forintos kereténél nagyobb károkat okoztak a termelőknek. Előreláthatóan az idei keret sem fogja fedezni a téli és tavaszi belvíz-, illetve a május eleji fagykárokat. Utóbbi becslések szerint csak a gyümölcsösökben több mint 20 milliárd forintnyi terméskieséshez vezetett.

A jövő hónapban várhatóan megszületik a tervezet brüsszeli jóváhagyása is. A tárca által készített koncepció egy része ugyanis európai bizottsági jóváhagyást igényel. A VM bizonyos mérethatár − szántóföldi növényeknél tíz, ültetvényeknél egy hektár − fölött az őstermelőknek is kötelezővé tenné a kárenyhítési rendszerbe való belépést. Az agrárkár-enyhítési alap első pillére a jelenlegi rendszerhez hasonlóan a termelői befizetésekre épülne. A második pillér azonban az üzleti biztosítók bevonásával nagyobb kockázatok, károk kezelésére is alkalmas lenne. Mivel azonban alapvetően ez a pillér is a termelői díjfizetésre támaszkodna, összességében nőhet a gazdáktól elvárt hozzájárulás összege. A második pillér díjtételeihez azonban a tárca szeretne kedvezményeket adni a termelőknek, a kieső forrást pedig uniós keretből pótolni − ehhez lenne szükség a brüsszeli jóváhagyásra.

Kiss Melinda
Kiss Melinda

Ez is érdekelhet