Az Élelmiszer-feldolgozók Országos Szövetsége (Éfosz) szerint a szeptembertől hatályos népegészségügyi termékadó épp a gyártók népegészségügyi felelősségvállalását akadályozza azzal, hogy a vállalkozásokat az adóval sújtott termékekben helyettesítő anyagok, mesterséges ízfokozók használatára ösztönzi. Az Éfosz véleménye szerint ugyanis az a gyártó, amelyik nem ezt az utat választja, a piaci részesedésének csökkenését, a kis cégek esetében a létét kockáztatja. Az elmúlt napok kormányzati kommunikációja pedig világossá tette, hogy a törvénnyel nincs más célja, mint az érintett termékek gyártóit és fogyasztóit indokolatlan mértékű, extra adóval sújtani. A táplálkozástudomány az elmúlt húsz évben elfogadta, hogy a népegészségügyi problémákat általában a mozgásszegény életmód és a kiegyensúlyozatlan étrend okozza. A megadóztatott élelmiszerek ugyanolyan egészségesek, mint amelyek nem esnek az adó hatálya alá, amennyiben azokat megfelelően illesztjük be az étrendünkbe − állítja az Éfosz.
