BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Három földbirtokverzió forog a szaktárcánál

2011. szeptember 27. kedd, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Napi Gazdaság értesülései szerint a Vidékfejlesztési Minisztérium gondozta földbirtok-koncepció Fidesz-frakción belüli megvitatására többek között azért nem került sor, mert az aktuálisabb gazdasági problémák kezelése elvette az időt. Másrészt hiába kezdeményezték a napirendre tűzését, csak az állami tulajdonú megbízási szerződéses bérlet ügyéről kaptak tájékoztatást a frakciótagok. Pedig a probléma kényes, átláthatatlan, mi történik az állami földügyekkel, illetve hogy milyen földbirtok-politikával készül a kormányzat a közelgő földpiaci  nyitásra.

Egyes hírek szerint a téma mellőzését leginkább az indokolta, hogy még maga a tárca sem alakított ki egységes elképzelést: továbbra is három különböző tartalmú koncepciótervezet forog a szaktárcán belül. Ezek közül van olyan, amely sértheti a Fidesz holdudvarában működő vállalkozásokat, mivel a koncepciótervezet több ezer hektáros nagybirtokok, társas vállalkozások helyett továbbra is a kisebb méretű családi gazdaságok megteremtését támogatná.

Az állami földek kezelésével is több probléma akad. A Nemzeti Földalapkezelő Szervezet (nfa) ellenőrző bizottságának egyik tagja, Horváth Gábor, a MOSZ főtitkára kedden fordult a nyilvánossághoz az nfa ügyei miatt. Kifogásolta, hogy egy évvel a létrehozása után még mindig nem működik megfelelően a szervezet. Eddig például egyetlen értékesítési pályázatot sem hirdetett, így a költségvetés mintegy 3 milliárd forint bevételtől esik el. Arról nem is beszélve, hogy az elmúlt egy évben egyszer sem élt az nfa a spekuláció elleni harc miatt megkapott állami elővásárlási jogával. Igaz, ez utóbbira egyébként is szűkös, kevesebb mint egymilliárd forint kerete lett volna. Azt is sérelmezte, hogy a bérleti pályázat kiírásának csúszása miatt várhatóan az ígért októberi határidőre nem lehet jogszerűen lebonyolítani a mintegy 65 ezer hektárt idén megbízási szerződéssel hasznosító és lejáró szerződések helyébe lépő pályázatokat. Ezt egyébként a múlt héten a földügyekért a Birtokpolitikai Tanács, valamint az nfa vezetése mellé az ügyintézés felgyorsítása érdekében kormánybiztosnak kinevezett Szabó Csaba is elismerte az agromonitor.hu-nak adott interjúban, hozzátéve, hogy lesznek olyan területek, ahol csak tavaszra fejeződik be a birtokba adás.

A szaktárca három nap hallgatás után, pénteken közleményben reagált. Ebben egyrészt a problémák nyilvános felvetését politikai síkra terelésként értelmezte, amire nem kívánt reagálni. A szakmai kérdésekre adott válaszok azonban lényegében elismerik a felrótt hiányosságokat. A közlemény szerint az nfa honlapja a napokban megkezdi működését, és elérhetőek lesznek rajta a pályázati felhívások.

Kiss Melinda
Kiss Melinda

Ez is érdekelhet