Bár az első jelzések még tavasszal érkeztek a hatóságokhoz az országba importált hamisított tejporról, még mindig nem zárultak le az ügyben indított hatósági eljárások. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal kezdeményezésére a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal még június végén országos tejpor-ellenőrzési vizsgálatot indított.
A megyei Élelmiszerlánc-biztonsági és Állategészségügyi Igazgatóságok az akció során több tétel növényi zsír felhasználásával készített anyagot találtak, amelyeknél a tejpor elnevezés használata jogszabálysértőnek és a fogyasztó megtévesztésére alkalmasnak bizonyult.
Az élelmiszerlánc-biztonsági szakemberek utasították az első magyarországi forgalomba hozókat, a kisvárdai székhelyű Várda-Impex Kft.-t és a makói Galla Társas Kft.-t, hogy intézkedjenek a hamisított 5 és 25 kilogrammos kiszerelésű termékek kivonásáról. Az MgSzH és a vidékfejlesztési tárca még augusztus elején hozták nyilvánosságra az ügyet. A hatóság tájékoztatása szerint ezek a termékek kiskereskedelmi forgalomba nem kerültek, mivel elsősorban továbbfeldolgozóknak értékesítették az importárut.
Teljes bizonyossággal azonban az MgSzH sem állíthatja, hogy a fogyasztókhoz nem jutott el a pálmaolaj felhasználásával készített, Cseh- és Lengyelországból származó tejpor, mivel csak a makói cég igazolta hitelt érdemlően, hogy saját hatáskörben kivonta a forgalomból az összes − és nem csak a hatóság által mintázott és kifogásolt −, Lengyelországból szállított tejpor termékét, és azokat visszaküldte a származási országba. Több mint tíz tonna volt a visszaszállított mennyiség. A Várda-Impex azonban nem működött együtt a hatósággal, és nem adta át az áru nyomon követéséhez szükséges dokumentumokat. Az MgSzH mindenesetre büntetőeljárást kezdeményezett.
