Az országimázs után országmárkázásra készül a kormány. Az erre szerveződött tanácsadó testület már felállt, ám az elmúlt hónapokban stratégiát még nem tudtak készíteni. Ezt Kovács Zoltán kommunikációért felelős államtitkár jelentette be az Amerikai Kereskedelmi Kamara (AmCham) How to Sell Hungary címen rendezett üzleti találkozóján. A Magyarországról alkotott kép kedvező és a reformok ezt még csak javíthatják. Ugyanakkor túl sokat figyelünk arra, hogy mit tartanak rólunk − szerinte ezzel is szakítani kell.
Hozzá csatlakozott Dobos Erzsébet, a Nemzeti Külgazdasági Hivatal vezetője, aki úgy látja, 155 fővel dolgozó szervezetük egy sor nagy siker kovácsa volt az elmúlt nyolc hónapban. Ennél jóval árnyaltabban fogalmazott az egyik nagybefektetőt képviselő Hetényi Márk. A 12 ezer alkalmazottat foglalkoztató Flextronics régiós pénzügyi igazgatója a kétségtelen előnyök mellett az oktatás hanyatló színvonalát, a gyenge idegennyelv-tudást és morált, valamint a túlburjánzó bürokráciát ostorozta hozzászólásában.
Gerendai Károly, a Sziget alapító-vezetője szerint nem lehet vonzó országról beszélni addig, amíg az sincs kitalálva, hogy mit akarunk eladni. A gazdaság nem dübörög, kevés a képzett munkaerő és ami a legfontosabb, a bizalom. Az üzleti életben pedig ez utóbbi a legfontosabb. Nincs egységes elképzelés sem arról, hogy mit üzenjünk a külföldnek, a különféle szervezetek egymástól eltérő üzeneteket fogalmaznak meg, sőt még egy olyan országlogó sincs, ami jelképezné Magyarországot.
