Számos, parázs vitával kísért kérdésben kompromisszumra vagy ahhoz közel jutottak a szociális partnerek a munka törvénykönyvével (Mt.) kapcsolatban a tegnapi egyeztetésen. Megállapodás született arról, hogy a jogszabály változatlanul hagyja az éjszakai pótlék jelenlegi rendszerét, mértékét, a délutáni pótlék ellentételezéséhez pedig három lehetőséget ajánlana a jogszabály, amelyek közül a munkaadó és munkavállaló közösen választhatna. Egyezségre jutottak a partnerek a túlórakeretről is: az Mt. szerint évi 200 óra lenne a fölső limit, míg kollektív szerződésben akár a 300-at is elérhetné − mondta a Napi Gazdaságnak Zs. Szőke Zoltán, az ÁFEOSZ elnöke.
A szakszervezeti vezetők munkajogi védettségét is megtartanák a felek, azonban erősen korlátoznák, hogy egy-egy munkahelyen hány embert érintene. A javaslat szerint munkáltatói jogot gyakorlónként egy-egy tisztviselő kaphatna védelmet − ez a kisvállalkozói körben jellemzően egy védett szakszervezetist jelentene −, ha pedig több szakszervezet is működik a munkáltatónál, akkor minden szakszervezetből egyet. Azt továbbra is elutasítják a munkaadók, hogy a szakszervezeti vétónak halasztó hatálya legyen, és a tisztviselők fel nem használt munkaidő-kedvezményét sem akarják pénzben megváltani − mondta Dávid Ferenc, a VOSZ főtitkára. Az üzemi tanácsok és szakszervezetek párhuzamos funkcióiról a kormány dönt majd.
