A hazai borpiacon új értékesítési és finanszírozási modellt képviselve jelent meg a Soproni Kékfrankos Kft. A két nonprofit társaság, a Soproni Borút Egyesület, illetve a Bormarketing Műhely Non-profit Kft. által alapított vállalkozás elsősorban a soproni borvidék borainak forgalmazását végzi, jelenleg húsz borászattal van kapcsolatban − mondta a Napi Gazdaság érdeklődésére Rigler Zsolt, a társaság ügyvezetője. A cég két év működés után ígért önfenntartó és gazdaságos üzletmenetet.Az eredmény egy részét visszaforgatják a borvidék marketingjébe, a borászatok pedig áttételesen, az egyesület révén tulajdonosai a kereskedő cégnek.
A termelők korábbi kereskedelmi kapcsolatai megmaradtak, de igény esetén ezek alakításában is segít a kft. A termelők maguk határozzák meg a közösségi értékesítésre felajánlott tételek nagyságát, összetételét − könnyebben vagy nehezebben értékesíthető kategóriákba tartozó borok arányát −, árát. A cég, amellett hogy teljesebb képet kap a kínálatról, több kisebb, kevésbé tőkeerős borászat termékeit is kínálhatja.
Az első tapasztalatok alapján teljesültek a konzervatív üzleti terv várakozásai − mondja az ügyvezető. Mivel erősen rétegkereskedelemmel foglalkoznak, nehezebb bejutni a piacra, ugyanakkor az már kiderült, hogy igenis van kereslet a soproni borokra. A tavalyi összes, borértékesítésből származó árbevételt 2011-ben már sikerült az első félévben elérni, megállapodtak egy kereskedelmi lánccal is, több Sopron környéki étteremmel és bolttal is kizárólagos beszállítói szerződést kötöttek. Bár elsősorban a belföldi piacra koncentrálnak, tavaly már exportra is szállítottak Norvégiába. Az idén egyébként tapasztalataik szerint inkább több, kisebb tételt rendelnek külföldről.
