A hatályos jogszabályokban szereplő előírások, bírságszámítási képlet, illetve lézeres fizikai mérések alapján állapították meg a Magyar Alumínium Termelő és Kereskedelmi Zrt.-re környezetkárosítás, és a hulladékgazdálkodás rendjének megsértése miatt kiszabott bírság 135 milliárd 140 millió forintos összegét − hangsúlyozta Illés Zoltán, a Vidékfejlesztési Minisztérium környezetvédelemért és vízügyért felelős államtitkára. Hozzátéve, hogy a cégnek 15 napja van a bírság befizetésére vagy az esetleges fellebbezés beadására. Ha az Országos Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Főfelügyelőség helybenhagyja az első fokon eljáró hatóság döntését, akkor a Mal még mindig keresheti bíróságon az igazát. Így azonban az eljárás évekig elhúzódhat, és a bírság behajtására is csak a jogerős bírósági döntés után kerülhetne sor.
Több mint hétezer ember megélhetését érintené, ha a cég befejezné tevékenységét. A magyar államnak nem érdeke, hogy felszámolják, így mindent megtesz a vállalat további biztonságos működése, piaci helyzetének stabilizálása érdekében − hangsúlyozta Szatmáry Kristóf, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára. Szerinte jó esély van rá, hogy a bírság ellenére is tovább működhessen a 2010-es évet egymilliárd forintos veszteséggel záró cég. Azt, hogy milyen konkrét lépéseket tenne az állam, nem részletezte, elsősorban a Mal tulajdonosai és a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő között február óta zajló tárgyalásokra, valamint a társaság ellen még folyamatban lévő egyéb, rendőrségi és bírósági eljárásokra hivatkozva.
Minden felelősségteljesen működő cég megfellebbez egy ilyen határozatot − válaszolta a Napi Gazdaságnak Szatmáry Kristóf azon kérdésre, hogy mi történne, ha a Mal elismerné a bírságot, ám fizetésképtelenséget jelentene be. A cég jogi képviselője, Ruttner György tegnap a Klubrádiónak nyilatkozva már jelezte, hogy a Mal vitatja a határozatban szereplő 1,8 millió köbméternyi kiömlött vörösiszap-mennyiséget. Ezért a cég fellebbez a határozat ellen.
