BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Megnyílt az út a Mal állami tulajdonlása előtt

2011. szeptember 15. csütörtök, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Összesen több mint 135 milliárd forint hulladékgazdálkodási bírságot szabott ki a Magyar Alumínium Termelő és Kereskedelmi Zrt.-re (Mal) a tavalyi vörösiszap-katasztrófa miatt az illetékes felügyelőség − közölte a Vidékfejlesztési Minisztérium. A Mal a bírságot a határozat jogerőre emelkedését követő 15 napon belül köteles megfizetni, illetve a határozat ellen a kézhezvételtől számított 15 napon belül fellebbezhet.

A Napi Gazdaság által megkérdezett, gazdasági joggal foglalkozó szakértők szerint a gigantikus bírságot követően viszonylag könnyen állami tulajdonba kerülhet a vállalat. Erre akkor kerülhet sor, ha a cég fellebbezését elutasítják, majd az ezt követő perben is a Mal ellen dönt a bíróság. A jogerős ítéletet követően alapvetően három verzió lehetséges. A cég ellen felszámolási eljárás indul, s mivel a Mal vagyona vélhetően kisebb a bírság összegénél, végrehajtásra kerülhet sor. A magyar állam ennek során válhat a cég tulajdonosává. Nem kizárt az sem, hogy egy hazai vagy külföldi cég megvásárolja a Malt és kifizeti a 135 milliárdos − esetleg ennél kisebb − bírságot. A harmadik forgatókönyv szerint pedig nem érvényesítik a bírságot, azaz nemfizetés esetén nem próbálják meg behajtani a cégtől. Ebben az esetben  a bírság megfizetése − és az ügy − parkolópályára kerül. A bíróság rendelkezésére álló szakértői jelentések már a vörösiszap-katasztrófát megelőzően is súlyos környezetszennyezésről tanúskodtak, de  ezt hagyta és tűrte az illetékes környezetvédelmi hatóság (legalábbis ennek ellenkezőjéről nincs a nyilvánosság számára hozzáférhető dokumentum).

Szakonyi Péter
Szakonyi Péter

Ez is érdekelhet