A múlt hét végi kihelyezett Fidesz−KDNP frakciószövetségi tanácskozáson időhiány miatt nem tárgyaltak a Fidesz képviselői az új munkatörvénykönyvről (Mt.), a Fidesz-frakció mai ülésén azonban valószínűleg ismét napirendre kerül a tervezet, de legkésőbb az egész napos budapesti frakcióülések egyikén − mondta a Napi Gazdaság érdeklődésére Krakkó Ákos, a frakció sajtófőnöke. Kérdés, milyen lesz a képviselők elé kerülő változat, hiszen a tervezet tartalma folyamatosan alakul. Egyelőre az sem egyértelmű, hogy a Miniszterelnökség alá átszervezett kormányzati kommunikációt a jövőben foglalkoztatáspolitikai szakértőként segítő Czomba Sándor, az NGM foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára továbbra is marad-e egyúttal operatív munkát végző államtitkár is.
Czomba Sándor a múlt keddi egyeztetésen a résztvevők szerint egyértelművé tette, hogy konszenzusos tervezetet vinne a kormány és a parlament elé. Az egyeztetésen a munkaadói érdekképviseletek szerint több vitás kérdésben sikerült kompromisszumot kötni vagy nagyon közel kerülni ahhoz. A tárca elfogadta például, hogy az új Mt. hatálya csak a munkaviszonyra terjed ki, az egyéb jogviszonyokban foglalkoztatottakra nem, illetve hogy a munkaerő-kölcsönzés szabályozását visszaépítik a törvénybe − mondta el lapunknak Rolek Ferenc, a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége alelnöke.
Abban is megállapodás született, hogy a versenyképességet és rugalmasságot szolgáló változások mellé bekerül valamilyen garanciális elem, amely biztosítja, hogy a munkavállaló nem kerül kiszolgáltatott helyzetbe. Megmaradnának a mostani védettségi szabályok a kismamák és az idősebb munkavállalók esetében és nem változna a szabadságolás rendszere sem. Megállapodtak abban is, hogy egy munkahelyen csak egy kollektív szerződés köthető, illetve hogy a jövőben csak a távolléti díj rendszere marad majd, de számítását úgy írják elő, hogy azzal ne érje kár a dolgozót. A felmondásnál maradna az indoklási kötelezettség és tiltanák az alkalmazás előtti terhességi tesztet.
Közeledtek a szakszervezetek és munkaadók álláspontjai a délutáni műszakpótlék ügyében is. Utóbbiak elfogadták, hogy maradjon a pótlék, a meghatározásához viszont többféle lehetőséget ajánlottak föl − tudtuk meg Dávid Ferenctől, a VOSZ főtitkárától −, például hogy építsék be az alapbérbe vagy átalány jelleggel fizessék ki. Azt a munkáltatói oldal is elfogadta, hogy a szabályozás ne járjon nominális keresetcsökkenéssel. Közelebb került a megállapodáshoz a munkavállaló vétlen károkozásának szankcionálása is. Az eredeti Mt.-tervezet korlátlan kártérítési felelősséget írt elő, a jelenlegi törvény pedig kétheti átlagkereset megfizetését. Jelenleg a kettő közti mértéket próbáljuk megállapítani − tette hozzá Dávid Ferenc.
