Kiszámíthatatlan, hogy a világgazdasági kockázatok és az esetleges tőzsdei spekuláció miatt hogyan alakulnak majd a búza- és a lisztárak, ezért továbbra is nagy a bizonytalanság a hazai malomiparban. A cégek pedig legfeljebb egy−három havi készleteket vásárolnak − mondta a Napi Gazdaságnak Poór Zoltán, a PannonMill Zrt. elnök-vezérigazgatója. A hazai búzapiacon jelenleg ugyan kiegyensúlyozott a fizikai kereskedés − bár minden idők legmagasabb, tonnánként 50 ezer forintos induló árával kellett számolniuk a malmoknak −, az irányadó párizsi tőzsdei ár azonban már jó ideje tonnánként 200 euró körül jár. Érvek pedig az emelkedés és a mérséklődés mellett egyaránt találhatók. A liszt feldolgozói átadási ára az utóbbi időben csökken, jelenleg már a kiszereléstől függően kilogrammonként 80-90 forint is kedvezőnek számít a piacon.
Kérdés persze, hogy ez meddig marad így. A termelők egyelőre kivárnak az értékesítéssel áremelkedésben bízva − amire meg is van az esélyük, főleg ha folytatódik a lengyel, osztrák és szlovén kereskedők malmibúza-felvásárlása. Így tényleg kérdéses lehet, hogy tavasszal mekkora mozgástere marad a szintén ezt az alapanyagot kereső hazai malmoknak. A PannonMill saját, a malmai vonzáskörzetében mintegy 200 ezer tonna búza mintázásával végzett felmérése szerint az állomány kétharmada malmi minőségű. Idén a toxinokkal nincs probléma, a szárazabb idő miatt azonban a kisebb sikér- és fehérjetartalom jelenthet kihívást a feldolgozóknak. Az ukrán búza pedig annyival nem olcsóbb, amennyivel vizsgálataik szerint gyengébb minőségű. Az ágazat helyzetét emellett a feketekereskedelem és az áfacsalások is nehezítik, ezért csak támogatni tudjuk a kormány terveit az áfabeszedés hatékonyságjavításáról − fogalmazott Poór Zoltán.
