Egymilliárd forintnyi kárt okozott a költségvetésnek az az ukrán−magyar bűnszervezet, amely élő sertés és sertéshús forgalmazása során többszörös áfacsalással, fiktív számlák és hamis fuvarlevelek felhasználásával működött mintegy nyolc hónapon át − számolt be Sárközi Alexandra, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) szóvivője. A sertések Hollandiából, uniós ügylet során áfamentes áron érkeztek Magyarországra, és két közbülső álvevőn keresztül kerültek a tényleges megrendelőhöz. A sertések feldolgozása után hűtött, illetve fagyasztott hústermékekkel folytatódott a feketekereskedelem, vagyis beszerzéskor és eladáskor is csaltak az áfával.
A NAV-nál száz pénzügyi nyomozó és adóellenőr bevonásával göngyölítették fel az ügyletet. A nyomozóknak az tűnt fel, hogy a cégek nyomott áron, akár a tőzsdei ár alatt vették az árut, de hasznot nem realizáltak. A múlt héten 26 helyen tartottak házkutatást, és több mint másfél milliárd forintot érő vagyont, drágaköveket, ékszereket, bankszámlán tartott pénzt foglaltak le. Így a kár teljesen megtérült. Négy embert vettek őrizetbe, ők jelenleg lakhelyelhagyási tilalom alatt állnak, különösen jelentős értékre, áfa-visszaigényléssel elkövetett csalás miatt folyik eljárás ellenük.
