BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Washingtonban perelhetik a Herzog-műkincseket

2011. szeptember 5. hétfő, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Folytatódhat a Herzog-per Washingtonban, miután az illetékes bíróság elutasította a magyar állam fellebbezését. A Herzog-műkincsek örökösei tavaly indítottak pert az Egyesült Államokban a magyar állam ellen a holokauszt alatt idegen kézbe került, több mint százmillió dollárt érő műkincsek visszaszerzéséért. Az eljárás első szakaszában a magyar állam ellenvetéssel élt, mondván, a washingtoni bíróság nem illetékes ez ügyben, és az 1973-as amerikai−magyar vagyonjogi egyezményben ezt a kérdést már rendezték. A washingtoni bíróság múlt heti döntése szerint viszont az egyezmény nem zárja ki, hogy a műtárgyakat visszaigényeljék, és ez igaz a Herzog-örökösök esetére is, így Magyarországnak végig kell csinálnia a bizonyítási eljárást. A bíró ugyanakkor a perben szereplő 44 festmény közült 11-gyel kapcsolatban elutasította az örökösök igényét. Az érintett alkotásokat jelenleg a Magyar Nemzeti Galériában, a Szépművészeti Múzeumban, az Iparművészeti Múzeumban, valamint a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen őrzik. (A témáról lásd még interjúnkat a 20. oldalon.)

Szabó Márta
Szabó Márta

Ez is érdekelhet