Látszólag telt ház volt idén nyáron Budapesten, a turistadömping azonban csak az utcákon volt feltűnő − mondta lapunknak Niklai Ákos, a Magyar Szállodaszövetség tiszteletbeli elnöke −, a vendégek jó része nem jelent meg a hotelek statisztikáiban. Az olcsó szállásra vadászó, spórolós turisták ugyanis a hazai és nemzetközi statisztikákban nem szereplő egy-két csillagos szállodákban és fizetővendég-szobákban szálltak meg, így a nyári töltöttségi adatok nem különösen örvendetesek.
Az egyik külföldi statisztikai adatbázis, a 41 európai nagyváros foglaltsági adatait és árait összegző STR (Smith Travel Research) adatai szerint az év első hat hónapjában Budapesten ugyan nőtt a foglaltság − 53-ról 58 százalékra −, de a szobák átlagára csak minimálisan, 62 euróról 65 euróra emelkedett, ami azt mutatja, hogy a magyar fővárosba látogatók továbbra is az alacsony kategóriájú hoteleket részesítik előnyben. Erdei János, a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének elnöke kifejezetten gyengének tartja az idei szezont, a tavalyi főszezonhoz képest 15-20 százalékos visszaesést is elképzelhetőnek tart egyes hotelek és éttermek esetében.
Bár hivatalos adatok még nincsenek az augusztusról, annyi már most biztos a szakemberek szerint, hogy a kedvezőtlen tendenciák folytatódtak a nyár utolsó hónapjában is. Sem a Forma−1, sem a Sziget fesztivál nem hozott látható turisztikai csúcsot, sőt 2010 augusztusához képest visszaesést regisztráltak a szállodákban (ebbe belejátszhatott az is, hogy a tavalyi úszó-Eb miatt magas volt a bázis). Visszaestek az európai viszonylatban amúgy sem magas szobaárak is. A budapesti ötcsillagos hotelek átlagára 8−15 százalékkal csökkent, ezzel 23 ezer forintra, kevesebb mint 90 euróra apadt az átlagtarifa, ami megdöbbentően alacsony Bécshez vagy Prágához képest.
