Egyre nagyobb termésveszteséget okoz a késői, esetenként az optimális vetési időszak után elvetett napraforgó- és kukoricaállományokban a hetek óta tartó szárazság. A Magyar Agrárkamara elemzése szerint akár a szokásosnál egy-két héttel korában is megkezdődhet a napraforgó betakarítása, és várhatóan lesznek olyan térségek is, ahol a kényszerérett növények hozama 10−20 százalékkal is elmarad a várttól. Van olyan tábla, ahol még csak egy-két hete fejeződött be a virágzás, és akad olyan térség is, ahol akár kezdhetik is a betakarítást.
Az idén egyébként a 2010-es belvízproblémák hatására jelentősen megnőtt a tavaszi vetésű növények termőterülete. Napraforgóból például egy évvel ezelőtt alig több mint 500 ezer hektárról takarítottak be termést, ezzel szemben az idén már több mint 575 ezer hektárról. A Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal előzetes termésbecslése szerint hektáronként 2,39 tonnás átlagos hozam várható − amit persze a termőhelyi adottságok és az agrotechnika minősége még bármilyen irányba befolyásolhat.
Pillanatnyilag az új termésű napraforgómag telephelyi termelői ára 97-98 ezer forint körül mozog tonnánként, egy hónappal ezelőtt 103-106 ezer forintért, június körül pedig 110-115 ezer forintért kötötték le a gazdák a tételeket. Az Agrárgazdasági Kutató Intézet prognózisa szerint várhatóan a jelenlegi szinten stabilizálódhatnak a tőzsdei jegyzések Magyarországon, és komolyabb áremelkedésre le gkorábban csak a télen számíthatnak a hazai termelők.
