Ugyan már megalakult az a javaslattételi jogosultsággal bíró tárcaközi munkacsoport, amely segíti a kormányt a hazai gmo-mentes státus megtartását támogató jogszabályi kör áttekintésében, egyelőre számos kérdésre nincs válasz a már akut problémával kapcsolatban sem. Az alakuló ülésen a feladatok számbavétele mellett nekiláttak a munkaterv kialakításának is − mondta a Napi Gazdaságnak a munkacsoport vezetésével megbízott Feldmann Zsolt, a Vidékfejlesztési Minisztérium agrárgazdasági államtitkárságának helyettes államtitkára.
Januárig áttekintik a gmo-mentes státust elősegítő valamennyi jogszabályt − többek között az vetőmag-, élelmiszer- és takarmányforgalmazási, valamint a géntechnológiáról szóló törvényeket − és a meglévő hatósági intézkedési lehetőségeket, és ahol szükségesnek látják, javaslatot tesznek a módosításra. Kidolgozzák például a szennyezett vetőmag forgalmazásának büntetőjogi szankcióihoz a törvényalkotási javaslatokat. Bár a pontos tényállásokat, azok személyi hatályát még nem körvonalazták, ahhoz ragaszkodnak majd, hogy az import vetőmagok esetében az első forgalomba hozóé, míg az esetleges hazai előállításnál az előállítóé lesz a felelősség.
Egyelőre azonban teljes a bizonytalanság a tekintetben, hogyan is lehet majd jogilag rendezni a még jelenleg is zajló kényszer-megsemmisítések okozta problémákat és vitás ügyeket. Teljes az információhiány a piaci szereplők között is. Egyelőre nincsenek pontos adataink arról, hogy a Gabonaszövetséget mennyire érinti a probléma, voltak-e szerződött területeik a kitárcsázott vetéseken, sem arról, hogy hogy áll a megsemmisítés − mondta Pótsa Zsófia, a szövetség főtitkára.
