BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Továbbra sem oszlik a homály a gmo-ügyben

2011. augusztus 31. szerda, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Ugyan már megalakult az a javaslattételi  jogosultsággal bíró tárcaközi munkacsoport, amely segíti a kormányt a hazai gmo-mentes  státus megtartását támogató jogszabályi kör áttekintésében, egyelőre számos kérdésre nincs válasz a már akut problémával kapcsolatban sem. Az alakuló ülésen a feladatok számbavétele mellett  nekiláttak a munkaterv kialakításának is − mondta  a Napi Gazdaságnak a munkacsoport vezetésével megbízott  Feldmann Zsolt, a Vidékfejlesztési Minisztérium agrárgazdasági  államtitkárságának helyettes államtitkára.

Januárig áttekintik a gmo-mentes  státust elősegítő valamennyi jogszabályt − többek között az vetőmag-,  élelmiszer- és takarmányforgalmazási, valamint a géntechnológiáról szóló  törvényeket − és a meglévő hatósági intézkedési lehetőségeket, és ahol  szükségesnek látják, javaslatot tesznek a módosításra. Kidolgozzák  például a szennyezett  vetőmag forgalmazásának büntetőjogi szankcióihoz a  törvényalkotási javaslatokat. Bár a pontos tényállásokat, azok személyi  hatályát még nem körvonalazták, ahhoz ragaszkodnak majd, hogy az import  vetőmagok esetében az első forgalomba hozóé, míg az esetleges hazai  előállításnál az előállítóé lesz a felelősség.

Egyelőre azonban teljes a bizonytalanság a tekintetben, hogyan is  lehet majd jogilag rendezni a még jelenleg is zajló  kényszer-megsemmisítések okozta problémákat és vitás ügyeket. Teljes az  információhiány a piaci szereplők között is. Egyelőre nincsenek pontos adataink arról, hogy a Gabonaszövetséget mennyire érinti a probléma, voltak-e  szerződött területeik a kitárcsázott vetéseken, sem arról, hogy hogy áll a megsemmisítés − mondta Pótsa Zsófia, a  szövetség főtitkára.

Kiss Melinda
Kiss Melinda

Ez is érdekelhet