A Nemzetgazdasági Minisztériumnál szemmel láthatóan félig teli van a pohár a kiskeradatokkal kapcsolatban, ugyanis a tárca pozitív fényben tünteti fel a félszázalékos júniusi csökkenést, illetve az első féléves 0,3 százalékos mínuszt. Másoknál ugyanakkor félig üres a pohár, hiszen a kormányzat korábban azzal számolt, hogy a családoknál maradó szja és a nyugdíjpénztári reálhozam húzza majd a kiskerforgalmat. Ehhez képest az idei első félévben az élelmiszer-forgalom volumene nem változott, az iparcikk jellegű vegyes termékeké 10,1 százalékkal, a ruházaté 1,3 százalékkal, a bútoré pedig 3,8 százalékkal csökkent.
A foglalkoztatás lassú bővülése és a nettó bérek reálnövekedése ellenére a lakossági fogyasztás továbbra sem élénkül, ebben a fő szerepet a háztartások óvatossági megtakarításainak növekedése, a mérlegkiigazítás elhúzódó folyamata és a növekvő hiteltörlesztő részletek játsszák − véli Suppan Gergely, a Takarékbank senior elemzője. A szakértő a következő hónapokban sem vár változást, bár egyes hónapokban a bázishatás miatt újra lehetnek pozitív értékek is. Az előzetes várakozásokkal szemben a nyugdíjpénztáraktól származó reálhozamok részleges elköltése várhatóan nem okoz élénkülést a forgalomban, mivel ezzel szemben a drámai mértékben megugró törlesztőrészletek ezt ellensúlyozzák. Pozitívum, hogy kissé bővült az élelmiszerek iránti kereslet, ugyanakkor az év egészében nem lehet nagy fellendülésre számítani a kiskereskedelemben, inkább stagnálás várható − véli Németh Dávid, az ING Bank elemzője is.
