BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nem a tanszerek mentik meg a kiskereskedelmet

Az előrelátóak már elkezdték megvenni az iskolai felszereléseket, de az igazi roham a jövő héttől várható. A kiskereskedelem egészét leginkább a devizahitelek terhei miatti spórolás húzza vissza, az szja-hatástól és a nyugdíjpénztári reálhozamok kifizetésétől viszont élénkülést vár az ágazat.

2011. augusztus 19. péntek, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A nyár végi tanszervásár forgalma eddig nagyjából olyan nyögvenyelős, mint amilyenre az év második felének teljes kiskereskedelmi forgalmát várják a szakértők. A lapunk által megkérdezett kereskedelmi láncok folyó áron nem nagyon látnak tavalyhoz képest elmozdulást az eladásokban, ám mivel az iskolakezdésig még hátravan csaknem két hét, a forgalmi adatok változhatnak. A Tesco adatai szerint az akciós időszak indulása a legerősebb - ez idén augusztus elejére esett - , az Auchan szerint viszont az igazi roham augusztus 20. után indul. Az idei tanszervásár forgalmában megjelenhetnek a kipostázott reálhozamok − véli Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) főtitkára −, amelyek nemcsak az augusztusi, hanem az egész második féléves kiskereskedelmi adatokat is javíthatják.

Azt nem tudni pontosan, hogy a háztartások hány százalékát érinti a devizahitelek terheinek emelkedése − tette hozzá Vámos −, de ez fogja leginkább vissza a növekedést. (Az OKSZ számításai szerint a háztartások negyede, harmada lehet érintett.) Vámos szerint a kiskereskedelmi forgalmat erősítheti a személyi jövedelemadó átalakításának idei hatása, ami nagyjából 400 milliárd forint, ez havi lebontásban 33 milliárd forintot jelent. Az összeg önmagában nettó 4-5 százalékkal növelhette volna a forgalmat az első félévben. A kiskereskedelmi forgalom az első öt hónapban folyó áron számolva 140 milliárd forint többletet mutatott − csaknem annyit, amennyi az szja-hatás erre az időszakra eső része −, ám a növekedést elvitte az infláció erősödése (ez a második félévben már olvad). A 260 milliárd forint reálhozam forgalomerősítő hatása mellett is nagy kérdés, mi lesz a decemberi kereskedelmi szezonban, de Vámos úgy látja, tartható lesz az éves szinten várt 1-2 százalékos forgalomnövekedés. Ehhez azonban az is kell, hogy a háztartások nagy része éljen a törlesztőrészletek fizetésénél az árfolyamgát lehetőségével, illetve tartani lehessen idén egy 2 százalék körüli GDP-növekedést. A forgalom megfelelő alakulásában sok kockázat rejlik, de Vámos szerint nem szabad egy-egy momentumot kiragadni a jelenlegi gazdasági folyamatokból és abból következtetni arra, hogy kiskereskedelmi szempontból a 2011-es év is \"mehet a levesbe\".

Hőnyi Gyula
Hőnyi Gyula

Ez is érdekelhet