BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Erős a depresszió a fogyasztásban

2011. augusztus 19. péntek, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Némi vitába keveredtem a kiskereskedelmi szakmával, amikor gyengébb fogyasztási adatokat vártam, mint ők − mondta lapunknak Kozák Ákos, a GfK Hungária Piackutató Intézet igazgatója, hozzátéve, az első féléves adatok eddig az intézet várakozásait támasztották alá. Mind a disztribúciós, mind az építőipari piac komoly nehézségekkel küzd, és ez rányomja a bélyegét a fogyasztásra, a kiskereskedelem alakulására. Nagyon jó lenne, ha valami nem várt esemény mégiscsak megdobná a magyar forgalmat − tette hozzá Kozák −, de erre jelen állás szerint nagyon kevés esély van.

Az első félévben a KSH adatai szerint megtorpant a múlt év végi forgalmi lendület és nagy jó indulattal stagnálás mutatkozott. Ami a második félévet illeti, a devizaválság komolyan elriasztja a fogyasztókat a költekezéstől, így ez nem egyfajta kiváráson alapuló stagnálás, hanem kényszerhelyzet. A fogyasztók azért spórolnak, mert félnek, hogy valami nem várt esemény miatt nagyobb kiadásuk keletkezik. Ez a mentalitás azt jelenti, hogy ha ma a frank árfolyama 210 forint alá esne, akkor sem indulnának el az emberek vásárolni, mert erősebb a bizonytalanság. (Ez teheti kérdésessé az árfolyamkorlát pozitív kiskereskedelmi hatását − a szerk.)

Az igazgató szerint a 2011-es kiskereskedelmi év is elveszett, a gyorsuló inflációs hatás és a belső fogyasztási piac olvadása miatt − a szereplők boldogok lehetnek, ha azonos volument érnek el, mint 2010-ben, miközben a kormány gazdaságpolitikájában komoly szerep jutott a fogyasztás élénkítésének.

Hőnyi Gyula
Hőnyi Gyula

Ez is érdekelhet