Az árfolyamgát-konstrukcióhoz csatlakozó devizahitel-adósok már a szeptemberi törlesztőrészletet a rögzített árfolyamon fizethetik − jelentette be Nátrán Roland, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) helyettes államtitkára a pénteki kormányszóvivői tájékoztatón. A kormány napokon belül létrehoz egy monitoring bizottságot kormányzati szakértők, a Magyar Nemzeti Bank, a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete és civil szervezetek szakértőinek részvételével, amely figyelemmel kíséri a konstrukció végrehajtását. Az árfolyamgát-konstrukcióhoz az év végéig csatlakozhatnak a jogszabálynak megfelelő, lakásfedezettel rendelkező devizahitelesek, de extrém helyzet esetén mód lesz a határidő változtatására. A bankok korábban a hitelesek tíz százalékára becsülték az érintett kört, ez a hektikus árfolyamok miatt 50-70 százalékra nőtt.
A jelzáloghitel-problémák megoldásában érdekelt három szereplőnek − a hitelfelvevőknek, a bankoknak és a kormányzatnak − szorosan együtt kell működniük. Ma egyik szereplő sincs abban a helyzetben, hogy a válság következményeit egyedül magára vegye − hívja fel a figyelmet a Magyar Bankszövetség közleményében. A bankok saját programjai továbbra is elérhetőek, valamint a napokban is jelentek meg új, egyedi konstrukciók. Ide tartozik az OTP 200 forintos árfolyamgátja, de az AXA is bejelentette saját termék indítását.
A K&H Bank 2009 februárja óta elérhető saját programja nem árfolyamrögzítésen alapul, viszont több esetben olyan ügyfeleknek is kiutat jelent az adósságcsapdából, akiken nem igazán tud majd segíteni a most induló állami program − a bank számítása szerint az ügyfelek tíz százaléka él majd az állam nyújtotta lehetőséggel. Ez év március végéig a 130 ezer ügyfél hozzávetőleg 12 százalékának strukturálták át a hitelét, ebből a kölcsönök 18 százaléka esetében ismét bajba jutott az adós. A nem teljesítő hitelesek aránya az idei első negyedévben a teljes lakossági hitelállomány 9,25 százaléka.
