A pénzpiaci pánik és az árfolyam-ingadozások miatt tartósan magasak maradhatnak a takarmányárak, ez pedig tovább rombolhatja a hazai állattenyésztés, illetve az élelmiszeripar pozícióit. A mostani helyzet emlékeztet a 2007-es, illetve a 2010-es terményárrobbanás előttire − mondta a Napi Gazdaságnak Fórián Zoltán, az Agrár-Európa Kft. vezető elemzője. Véleménye szerint a jövőben egyre gyakoribbak, ám kisebb kilengéseket mutatók lesznek a drágulási hullámok.
Ez elsősorban az alapanyag-termelőknek kedvezhet, de a termékpálya felsőbb szintjein, az állattartásban és a feldolgozóiparban komoly problémákat okozhat. Egyelőre a magyar gabonapiacon még kedvező a helyzet, mivel a jó terméseredmények ellenére a pénzpiaci bizonytalanság miatt lanyhult az üzletkötési hajlandóság, de várhatóan ősszel ismét drágulhatnak a termények az élénkülő exportkereslet miatt. Ezért az állattartóknak és a takarmánygyártóknak érdemes lenne még most bevásárolniuk. Ha elhúzódik a pénzpiaci válság, akkor egy újabb takarmánydrágulás miatt megint csökkenhet az állattartási kedv, és szűkülhetnek az élelmiszeripar piaci lehetőségei − mondta Fórián. Ugyanakkor a növénytermesztőknek sem egyértelműen jó a mostani gyenge forint − az őszi vetésekhez szükséges import input anyagokhoz (vetőmag, műtrágya, növényvédő szer vagy gép) ugyanis csak drágábban juthatnak hozzá, ami csökkenti jövedelmüket.
Az euróban elszámolt exportnál a jelenlegi vagy még gyengébb euró erősíti az exportot, de ebből csak az a kevés hazai cég tud nyereségre szert tenni, amelynél meghaladja a 30 százalékot az exportárbevétel aránya − mondta a Napi Gazdaság érdeklődésére Bárány László, a Baromfi Terméktanács elnöke. Ezek közé tartozhatnak a szezonális terméket exportáló víziszárnyas-feldolgozó cégek. Szerinte ahol ennél kisebb a külpiaci bevétel, ott az importált szójatakarmány miatt már egyenesen veszteséget okoz a jelenlegi 272 forintos árfolyamszint is. A hazai szójatermés pedig csak a teljes felhasználás 10 százalékát fedezi, amihez még költséges feldolgozóüzem is kell, mire az állattartásban hasznosítani lehet. Az év eleji 5-6 százalékos állománycsökkenést pedig még mindig nem tudta ledolgozni a csirkeágazat, mivel azóta tartósan magas a szója ára, és a rekordmagas frankárfolyam miatt aligha nő a hazai baromfifogyasztás. Ezzel pedig kútba is esik bármiféle, veszteséget kompenzálni képes idei áremelési törekvés a feldolgozók részéről.
A frankárfolyam alakulása miatt tovább mérséklődhet a hazai élelmiszer-fogyasztás, miközben továbbra is nehézkes, ha nem lehetetlen lesz a költségek elismertetése a kiskereskedelemmel és a fogyasztókkal, ez pedig tovább növeli az élelmiszeripar veszteségeit − mondta a Napi Gazdaságnak Éder Tamás, az Élelmiszer-feldolgozók Országos Szövetségének elnöke. Szerinte azonban nem várható most olyan mértékű takarmánydrágulás, ami az állattartási kedv további csökkenéséhez vezet.
