Tiszabő város adósságait az önkormányzat forgalomképes vagyonának az értékesítéséből kell kifizetni − így határozott a bíróság. A hitelezők 134 millió forintot követelnek − közölte Molnár György, a településre kirendelt pénzügyi gondnok az MTI-vel. Az adósságrendezési eljárás favorizált módja a hitelezőkkel megkötött egyezség, de mivel a tiszabői önkormányzat hosszabb ideje határozatképtelen, nem tudta az ilyenkor kötelező reorganizációs tervet elfogadni, illetve képtelen volt határozatot hozni a hitelezőknek szánt egyezségajánlatról − indokolta a jogi lépés szükségességét a szakember.
Molnár György hozzátette: noha az adósságrendezési eljárás a vagyonértékesítés révén elvileg lefolytatható, a hitelállomány kifizetésére nincs remény, mert az önkormányzatnak csupán néhány szolgálati lakása, külterületi földje van, azaz a forgalomképes vagyona minimális. Tiszabő anyagi helyzetéről a pénzügyi gondnok elmondta: a vagyontalanság mellett az önkormányzatnak saját bevétele, így helyi adóbevétele nincs, mert a faluban szinte általános a munkanélküliség.
Legutóbb a település 59 millió forintot remélt az önhibájukon kívül hátrányos helyzetbe került önkormányzatokat segítő úgynevezett önhikis pályázat keretéből a működési kiadásokra, de mindössze 10 millió forintot ítéltek meg a falu számára − jegyezte meg.
