Meglátszik a 2011. első félévi magyar uniós elnökség hatása az érintett kereskedelmi szálláshelyek forgalmán − derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) tegnap közzétett jelentéséből. Az elnökségi programokra érkezők fogadására kijelölt négy- és ötcsillagos szállodákban a külföldi vendégek, illetve az általuk eltöltött éjszakák száma 13, illetve 12 százalékkal emelkedett 2010 első félévéhez képest. A fő úticél Budapest volt, ezt mutatja az is, hogy a fővárosi szállodákban az első félévben tíz százalékkal több vendéget fogadtak és nyolc százalékkal több éjszaka jutott rájuk. Az uniós vendégáradat jelentőségét tükrözi, hogy az ötcsillagos szállodák 61 százalékos, a négycsillagosok 49 százalékos kihasználtsággal működtek ebben az időszakban − az országos átlag 43 százalék volt.
Mindent összevéve a több mint 2700 magyarországi kereskedelmi szálláshelyen 3,8 százalékkal több vendég fordult meg az első félévben, mint egy évvel korábban és 2,9 százalékkal több éjszakát töltöttek ott el. A szálláshelyek bruttó árbevétele folyó áron hat százalékkal, 107 milliárd forintra nőtt, ebből 57 milliárd forint volt a szállásdíj. A forgalom bővülése szinte kizárólag a külföldieknek köszönhető: az ő számuk 7,7 százalékkal nőtt, míg a belföldieké alig 0,4 százalékkal. Még látványosabb a vendégéjszakák alakulása: a külföldieknél ez a mutató 5,9 százalékkal nőtt, a belföldiekre viszont 0,1 százalékkal kevesebb jutott, mint 2010 első félévében.
A forgalom összetétele átalakulóban van: a legfontosabb küldő országokból érkező vendégek közül az olaszokra és a németekre a korábbinál kevesebb éjszaka jutott, pozitívan változott viszont a helyzet az Ausztriából, Nagy-Britanniából, Oroszországból, Romániából, Franciaországból, Csehországból és az Egyesült Államokból érkezők esetében.
