A meglehetősen ideges pénzpiaci hangulatban kisebb vihart kavart − egyebek közt a magyar cds-árazásban is − Gémesi Györgynek, a Magyar Önkormányzati Szövetség (MÖSZ) elnökének kezdeményezése. Gémesi a Kossuth Rádió reggeli hírműsorában úgy nyilatkozott, szövetsége Orbán Viktornak címzett levelélben arra kéri a kormányt, hogy a 2007−2008-ban, döntően az önkormányzati fejlesztések megvalósítása érdekében kibocsátott kötvények tőketörlesztési kötelezettségét egy évvel elhalaszthassák a svájci frank drágulása miatt egyre nagyobb bajban lévő helyhatóságok. Az 1200 milliárd forintos önkormányzati adósságállomány felét teszik ki a 20 éves lejáratú euró- és svájcifrank-alapú kötvények − mondta a MÖSZ elnöke. Idén 40 milliárddal csökkent az önkormányzatok költségvetési támogatása − emlékeztetett Gémesi −, az emelkedő törlesztőrészletek arra kényszeríthetik az iskolakezdésre készülő helyhatóságokat, hogy szolgáltatásaik (intézmények működtetése, közterületi feladatok) színvonalát tovább csökkentsék, esetleg le is álljanak egyes feladatokkal.
Mindössze arra szerettem volna felhívni a kormány figyelmét, hogy egyre súlyosabb problémát okoz az önkormányzati adósságállomány, és szükség lenne egy komoly, minden részletre kiterjedő adósságkezelési programra, különös tekintettel a készülő, még csak a kormány által ismert önkormányzati átalakítási koncepcióra − mondta a Napi Gazdaságnak Gémesi György. Szerinte ha lehetett lakossági programot készíteni, akkor a helyhatóságok nagyságrendekkel több embert érintő problémájára is megoldást kellene találni. Az általa javasolt törlesztési moratóriumra informális beszélgetések során szerzett információi alapján a bankok részéről is lenne fogadókészség, emellett 17 évre \"széthúzva\" a tőketörlesztés eltolása elviselhetővé tenné az önkormányzatok számára a hitelterhet, illetve esélyt teremtene arra, hogy az önkormányzati szolgáltatásokat ne kelljen korlátozni. Szerinte mindezt a 300 kötvénykibocsátó önkormányzatnak csak egy része venné igénybe, hiszen vannak, akik még tudnak törleszteni.
Ez idő alatt kimunkálható lenne a tervezett önkormányzati reform hosszabb távú gazdasági hatása is. Jelenleg ugyanis még nincs válasz arra, hogy az uniós pénzből − és az önkormányzatok által felvett hitelből − létrehozott, korszerűsített intézmények, kórházak, iskolák állami felügyelet alá kerülésekor a feladat- és finanszírozáselvonás után vajon az állam az önkormányzati hiteleket is átvenné-e, vagy azokat tovább kellene fizetniük a helyhatóságoknak. Gémesi szerint mindenesetre szükség lenne egy átfogó adósságkezelési programra, amelynek első lépéseként át kellene világítani a hitelállományt, és a kölcsönök céljai szerint indítani egy konszolidációs programot.
Tisztában vagyunk vele, milyen problémákat okoznak az elvonások és az árfolyamhatás az önkormányzatoknak, dolgozunk a megoldási lehetőségeken is − mondta lapunk érdeklődésére Kovács Levente, a bankszövetség főtitkára, aki találkozóra invitálta a MÖSZ-t, hogy közösen keressenek megoldást. Szeptemberben szerinte elemezni kellene a gondokat a bankok és az önkormányzatok, és később, szükség esetén a kormány, illetve a parlament bevonásával. Az egyéves törlesztési moratóriumot az egyik, elvben lehetséges megoldásként értékelte, hozzátéve, hogy első lépésként azért mindenképp a bajba került önkormányzatnak és a finanszírozó banknak kellene tárgyalnia, mivel minden helyhatóság helyzete más és más.
